Havvalar


Adet dışı kanamalar – adet bozuklukları ve adet sorunları

adet-2

Adet dışı kanamaların sebepleri, çeşitli adet sorunları ve çözümleri hakkında öneriler. Adet problemleri üç gruba ayrılmaktadır, bunları aşağıda detaylıca inceleyelim.

Adet arası ağrılar: Bildiğiniz gibi adet kanamaları ayda bir kez meydana gelmektedir. İki adet kanamasının tam ortasındaki günde karının alt bölgesinde ve belde ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılarla birlikte genellikle kanamalarda görülmektedir. Bu kanamalar adete oranla çok azdır. Ağrılarla birlikte bulantıda meydana gelmektedir.

Bu tür şikayetleri olan bayanların yumurtlama sendromunda olduğunu bilmelidirler. Bu tür problemler genellikle enfeksiyon sonucu meydana gelmektedir. Bu tür ağrıları birçok bayan umursamamaktadır. Kesinlikle çok önemli ağrılar olduğunu unutmayınız. En kısa sürede bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

Kanama öncesi ağrılar: Kanama öncesi ağrıları çoğu kadında meydana gelmektedir. Birçok kadında ufak çaplı olsa da, bazılarında çok ciddi derecede olabilmektedir. Genellikle kanamalardan bir hafta önce başlamaktadır ve kanama ile ortadan kalkmaktadır. Bu ağrılar kadının sinir sisteminde bozukluklara neden olmaktadır.

Memelerde, leğende ve bazen vücudun her yerinde kan toplanması ve su birikimi görülür. Sıkıntı ve depresyonla birlikte memelerde ağrı olur ve meme derisi gerginleşir. Ayrıca memelerin hacmi de büyür. Karında da şişlik görülebilir. Fakat hasta, her tarafının şiştiğini hisseder. Leğende ağırlık duygusu buna eşlik eder. Şikayetlerle birlikte mizaçta değişme olur; kadın şüpheci, kaygılı ve sinirli görünür. Uyku bozukluğu başlar.

Sebepleri çok çeşitli olan kanama öncesi şikayetlerinde öncelikle kontrol edilecek muhtemel bozukluklar şunlardır:

— Kalp, damar, solunum bozuklukları.
— Alerji kaynaklı bozukluklar.
— Karaciğer, safrakesesi ve böbrek yetmezlikleri.
— Ruhsal gerginliğe yol açan ailevi sebepler.

Adet dışı kanamalar

İlk belirtileri, 25-30 yaşa kadar ağrısız olan kanamaların sancılı şikâyetlere dönüşmesidir. Bu sancılar, kanamanın 2. ve 3. gününde başlayarak son günlerde hat safhaya ulaşır.

Kadın, ağrılı cinsel münasebetten ve münasebet sonucu kanamalardan şikâyet eder. Rahim yolu, parmakla muayene edildiği zaman ağrı uyarılır ve kadın rahatsız olursa; dölyatağı mukozası bozukluğundan şüphe etmelidir. Mukoza parçalanmış; parçalan döl yatağı boşluğuna ve rahim yoluna yapışmıştır. Yapıştığı yerde yerleşen mukoza parçaları, küçük adacıklar oluşturur. Adacıkların içerisi kanla doludur. Dölyatağı borularının, karın zarının, yumurtalıkların üzerinde yerleşen mukoza adacıkları, katran mavimsi ya da çikolata renginde düğümcükler olarak teşhis edilirler. Mukoza adacıkları, ufak bir zorlamada patlayarak kanamalara yol açarlar.

Ne yapmalı?

* Şikâyet biçimi, bir ipucu vermekle beraber, karşıt madde verilerek dölyatağı filmi çekilmeli, teşhisi garanti etmek için karın içine bakma muayenesi yapılmalıdır.

* İlaç tedavisinin netice vermediği ileri vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

* Tedavinin şekli, hastanın gebelik isteyip istemediğine bağlıdır. Cerrahi müdahalede, mukoza adacıkları kazınırken dölyatağı borularının zedelenmemesine dikkat edilir.

Bu içerik vajinadan kan gelmesi, vajinadan kan gelmesi adet dışı, genital bölgeden kan gelmesi, adet dışı vajinadan kan gelmesi, vajinadan kan gelmesi nedenleri, vajinadan kan gelmesinin sebepleri, vajinadan kan gelmesi sebepleri, vajinadan gelen kan, vajinadan kan gelmesinin nedenleri, genital bölgeden kan gelmesinin nedenleri, vajinadan neden kan gelir, vajinadan surekli kan gelmesi, adet harici kan gelmesi, önden kan gelmesi, vajinadan kan neden gelir, vajinadan kan gelmesi sebebi, vajinadan kan gelmesi neyin belirtisi, agrisiz kan gelmesi vajina, durduk yere kan gelmesi, karın ağrısı ve vajinadan kan gelmesi konularını barındırır.
Okunma: 53.671

Benzer İçerikler

4 Yorum

 1. nevcan 17 Şubat 2013 @ 02:52

  temmuz 2012 den bu güne yani 8 şubata kadar 4 kez aşırı ara kanama geçiriyorum çok sancılı oluyo dr lar hiç bişey demiyo ağrı kesici verip gönderiyor aşırı kanaman oluyo saat başı pet değiştiriyorum bugün 9. gün hala aşırı geliyor ne yapacağımı bilmiyorum bilginize ihtiyacım var acele ederseniz sevinirim

 2. emine 08 Mart 2013 @ 10:45

  Guzel aspirin adet sokermi

 3. zeynep 11 Ocak 2014 @ 14:25

  merabalar benim adetim on yedi gün gecikti. ara ara kanamalar oluyor acaba  neden oluyor bi yardımcı olurmusunuz?

 4. Dilek 25 Haziran 2014 @ 02:49

  Vajinamdan kanlı et geliyor bazan vajina ağrısı oluyor birde kasıklarıma üste doğru ağrılar giriyor.

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: