Havvalar

ADET GECİKMESİ neden olur? Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?

uzgun-kadin-2

Adet gecikmesinin olası sebepleri nelerdir? Adet hali diğer bir ifadeyle ay hali; kadınların yumurta hücrelerinin olgunlaşması durumunda döllenme olayının gözlenmemesi ile yumurtaların vücuttan atılmasının düzenli olarak seyrini ifade eder. Yani sağlıklı olan her kadın, belirli aralıklarla adet kanamaları geçirerek, döllenmemiş yumurta hücrelerini vücutlarından atarlar. Adet gecikmesi durumu ise, bu düzenli sürenin tam olarak işlememesi ve adet kanamalarının başlaması gerektiği tarihten sonra başlaması anlamına gelir.

Tıp literatüründe adet hali yerine; regl, mens, menses, siklus ve periyot gibi isimlerde verilebilmektedir.

Adet dönemi normal ve sağlıklı bir kadında ortalama olarak 28 gün sürmektedir. Bu ortalama bir değer olup 30-35 güne kadar çıkış gösterebilir. Bu durumun 35 günü geçmesi durumunda adet gecikmesi yaşandığı kabul edilir ve bu duruma tıp dilinde oligomenore adı verilir.

Adet görememe hali kadınlarda 3 değişik durumda normal olarak kabul edilir ve sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmaz. Bunlar; ergenlik öncesi dönem, hamilelik dönemi, hamilelikten sonraki ilk dönem olan emzirme dönemi ve menopoz dönemidir. Kadınlar bu durumlarda adet kanamaları yaşamazlar. Bu dönemlerde adet kanamaları yaşamamaları değil, adet kanamaları yaşamaları sağlık problemine işaret edecektir.

Adet gecikmelerinin en temel sebebi, gebeliktir. Genelde sağlıklı kadınların adetlerinin gecikmeleri en fazla birkaç gün kadar olur. Bu süre uzayacak olursa ve o dönemde korunmamış bir şekilde cinsel ilişkide bulunmuşsanız; hamile olma ihtimaliniz bir hayli yüksek demektir.

Adet gecikmelerinin hamilelik dışında da yaşanabildiği durumlar mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

– Hormonsal bozukluklar ve hormonsal hastalıklar,
– Vajina problemleri,
– Depresyon ve aşırı derece seyreden stres hali,
– Yorucu sporlarla uğraşmak,
– Beyin tümörü,
– Kürtaj sonrasında oluşabilen sağlık problemleri,
– Polistik over sendromu,
– Dengesiz beslenmek, yeterli miktarda enerji almamak ve aşırı derecede zayıflık durumlarında da adet gecikmeleri görülebilmektedir.

Yukarıda saydığımız maddeleri açıklayacak olursak;

Ay hali durumu, birçok hormona bağlı olarak değişik organ ve dokunun salgıladığı hormonların optimum düzeyde salgılanması sonucunda meydana gelir. Bu düzenin şaşması ve fazla ya da az miktarda hormon salgılanması adet kanamalarının gecikmesine neden olabilmektedir. Örneğin tiroid bezi prolaktin adlı hormonu salgılamakla görevlidir. Bu hormon hipofiz bezinin düzenini sağlar. Tiroid bezi optimum düzeyde çalışmayacak olursa prolaktin fazla miktarda sentezlenebilir ki bu durum hipofiz bezi rahatsızlıklarına, bu da adet gecikmesine neden olabilir. (Olayları detaylı ve birbirleriyle ilintili şekilde düşünmek gerekir.)

Adet hali, yumurta iç zarlarının vücuttan atılması olayıdır. Yumurta iç zarlarında meydana gelen tahribatlar da adet gecikmesine neden olabilmektedir. Bu noktada akla gelen tahribat kürtaj olmalıdır. Çükü kürtaj sonrasında rahim iç tabakası dejenere olabilir ve bu durumda yeterli kalınlığa tekrar sahip olana dek adet kanamaları düzensizleşebilir, gecikebilir.

Ağır sporlar, yoğun stres hali ya da kilosuzluk durumları da hormonları etkileyebilmektedir. Hormonların etkilenmesi sonucunda adet kanamalarının gecikmesi de yaşanabilmektedir.

Polikistik over sendromu adet kanamalarını düzensiz hale sokra. Ay hali erken olabileceği gibi, adet kanamalarının gecikmesi de bu durumda gözlenebilmektedir.

Adet kanamalarının gecikmesi durumunda ilk akla gelen durum hamilelik olacaktır. Ancak kişi cinsel bir birleşme gerçekleştirmediyse bu durum söz konusu olmayacaktır.

Unutmamak gerekir ki ne kadar korunma yapılırsa yapılsın, hamilelik ihtimali her zaman vardır. Bu nedenle cinsel münasebet sonrasında adet kanamalarının gecikmesi halinde ilk akla gelmesi gereken hamilelik olmalıdır. Daha sonraki noktalarda sebepler araştırılmalı ve bu sebeplere bağlı tedavi yoluna gidilmelidir. Birçok önemli hastalık adet kanamalarına neden olabileceği için, adet kanamalarının gecikmesi durumunda olayın teşhisini yaptırmak ve doktora muayne olmak bazen hayati önem taşıyabilir.

Bu içerik stres adeti geciktirirmi, antibiyotik adeti geçiktirirmi, iltihap adeti geciktirirmi, adet gecikmesi nedenleri, mantar adeti geciktirirmi, adeti geciktiren nedenler, stres adet geciktirirmi, adet geçikmesi neden olur, stres adeti etkiler mi, vajinal mantar adeti geciktirir mi, vajinada mantar adeti geciktirirmi, iltihap adet geciktirirmi, enfeksiyon adeti geciktirirmi, cinsel ilişki adeti geciktirirmi, adetı ne gecıktırır, vajinal enfeksiyon adeti geciktirirmi, ilaçlar adeti geciktirirmi, antibiyotik adet geciktirirmi, vajinal mantar adeti geciktirirmi, mantar enfeksiyonu adeti geciktirirmi konularını barındırır.
Okunma: 70.746

Benzer İçerikler

11 Yorum

 1. meloş 08 Aralık 2011 @ 00:10

  bilgileriniz çok güzel

 2. ayşe 31 Mayıs 2013 @ 09:13

  benim adetim 6 gün gecikti cocuk düşünmüyoruz konurunuyoruz ama gelmedi her ihtimale karsı test yaptım ama negetif cıktı ne yapmam lazım bu arada rahimde yaramda var :(

 3. merve atş 07 Kasım 2013 @ 13:52

  vajinal enfeksiyon adeti geciktirirmi

 4. emıne 22 Eylül 2014 @ 15:16

  bende ıltıhap vardı ve altı gun kullandım ondan sonra cocuk yapmaya karar verdık bır ay oluyo korunmayalı ama hamıle kalamıyorum adetim 8 gun gectı test yaptım yok neden boyle oluyo anlamadım cok uzuluyorum 

 5. pınar 06 Ekim 2014 @ 10:51

  mantarın zararlari var mı

 6. emel 12 Ekim 2014 @ 17:58

  ben notrmalde 25 gün de bir adet oluyorum ama bu ay 6 gün geçti özel hastanede kadın doğumcu muayne etti beni gebelik görünmüyor adet söktürücü ilaç verdi 5 gün kullandıktan sonra 5 gün içerisinde adet olmazsan geri gel kan testiyle bakalım gebe misin diye dedi ben şimdi o verdiği ilaca devam ediyorum 2 gün oldu kullanmaya başlıyalı 40 yaşındayım 4-5 ay önce düşük yaptım 2.5 aylık düşüğüm var doktorun verdiği ilaçla adetim sökülür mü?? ilacın adı progestan

 7. selma 29 Ekim 2014 @ 21:35

  çok teşşekür ederim yardımcı olduğunuz için

 8. yeliz toklu 12 Aralık 2014 @ 00:11

  Adet duzensizligim var. bu ay cok kas gevşetiçi ilac kullandım. adet gormedım etkisi olurmu

 9. Anonim 01 Şubat 2015 @ 13:37

  Antibiyotik adet geciktirirmi

 10. emine 12 Şubat 2015 @ 21:28

  Benim adet on gundur gecikti ortasına girdim bişey cikmadi

 11. canan 09 Mart 2015 @ 02:45

  mantar var 4 gündür adet olmuyorum.

Add Comment RegisterLütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: