Havvalar


ADET GECİKMESİ neden olur? Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?

uzgun-kadin-2

Adet gecikmesinin olası sebepleri nelerdir? Adet hali diğer bir ifadeyle ay hali; kadınların yumurta hücrelerinin olgunlaşması durumunda döllenme olayının gözlenmemesi ile yumurtaların vücuttan atılmasının düzenli olarak seyrini ifade eder. Yani sağlıklı olan her kadın, belirli aralıklarla adet kanamaları geçirerek, döllenmemiş yumurta hücrelerini vücutlarından atarlar. Adet gecikmesi durumu ise, bu düzenli sürenin tam olarak işlememesi ve adet kanamalarının başlaması gerektiği tarihten sonra başlaması anlamına gelir.

Tıp literatüründe adet hali yerine; regl, mens, menses, siklus ve periyot gibi isimlerde verilebilmektedir.

Adet dönemi normal ve sağlıklı bir kadında ortalama olarak 28 gün sürmektedir. Bu ortalama bir değer olup 30-35 güne kadar çıkış gösterebilir. Bu durumun 35 günü geçmesi durumunda adet gecikmesi yaşandığı kabul edilir ve bu duruma tıp dilinde oligomenore adı verilir.

Adet görememe hali kadınlarda 3 değişik durumda normal olarak kabul edilir ve sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmaz. Bunlar; ergenlik öncesi dönem, hamilelik dönemi, hamilelikten sonraki ilk dönem olan emzirme dönemi ve menopoz dönemidir. Kadınlar bu durumlarda adet kanamaları yaşamazlar. Bu dönemlerde adet kanamaları yaşamamaları değil, adet kanamaları yaşamaları sağlık problemine işaret edecektir.

Adet gecikmelerinin en temel sebebi, gebeliktir. Genelde sağlıklı kadınların adetlerinin gecikmeleri en fazla birkaç gün kadar olur. Bu süre uzayacak olursa ve o dönemde korunmamış bir şekilde cinsel ilişkide bulunmuşsanız; hamile olma ihtimaliniz bir hayli yüksek demektir.

Adet gecikmelerinin hamilelik dışında da yaşanabildiği durumlar mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

– Hormonsal bozukluklar ve hormonsal hastalıklar,
– Vajina problemleri,
– Depresyon ve aşırı derece seyreden stres hali,
– Yorucu sporlarla uğraşmak,
– Beyin tümörü,
– Kürtaj sonrasında oluşabilen sağlık problemleri,
– Polistik over sendromu,
– Dengesiz beslenmek, yeterli miktarda enerji almamak ve aşırı derecede zayıflık durumlarında da adet gecikmeleri görülebilmektedir.

Yukarıda saydığımız maddeleri açıklayacak olursak;

Ay hali durumu, birçok hormona bağlı olarak değişik organ ve dokunun salgıladığı hormonların optimum düzeyde salgılanması sonucunda meydana gelir. Bu düzenin şaşması ve fazla ya da az miktarda hormon salgılanması adet kanamalarının gecikmesine neden olabilmektedir. Örneğin tiroid bezi prolaktin adlı hormonu salgılamakla görevlidir. Bu hormon hipofiz bezinin düzenini sağlar. Tiroid bezi optimum düzeyde çalışmayacak olursa prolaktin fazla miktarda sentezlenebilir ki bu durum hipofiz bezi rahatsızlıklarına, bu da adet gecikmesine neden olabilir. (Olayları detaylı ve birbirleriyle ilintili şekilde düşünmek gerekir.)

Adet hali, yumurta iç zarlarının vücuttan atılması olayıdır. Yumurta iç zarlarında meydana gelen tahribatlar da adet gecikmesine neden olabilmektedir. Bu noktada akla gelen tahribat kürtaj olmalıdır. Çükü kürtaj sonrasında rahim iç tabakası dejenere olabilir ve bu durumda yeterli kalınlığa tekrar sahip olana dek adet kanamaları düzensizleşebilir, gecikebilir.

Ağır sporlar, yoğun stres hali ya da kilosuzluk durumları da hormonları etkileyebilmektedir. Hormonların etkilenmesi sonucunda adet kanamalarının gecikmesi de yaşanabilmektedir.

Polikistik over sendromu adet kanamalarını düzensiz hale sokra. Ay hali erken olabileceği gibi, adet kanamalarının gecikmesi de bu durumda gözlenebilmektedir.

Adet kanamalarının gecikmesi durumunda ilk akla gelen durum hamilelik olacaktır. Ancak kişi cinsel bir birleşme gerçekleştirmediyse bu durum söz konusu olmayacaktır.

Unutmamak gerekir ki ne kadar korunma yapılırsa yapılsın, hamilelik ihtimali her zaman vardır. Bu nedenle cinsel münasebet sonrasında adet kanamalarının gecikmesi halinde ilk akla gelmesi gereken hamilelik olmalıdır. Daha sonraki noktalarda sebepler araştırılmalı ve bu sebeplere bağlı tedavi yoluna gidilmelidir. Birçok önemli hastalık adet kanamalarına neden olabileceği için, adet kanamalarının gecikmesi durumunda olayın teşhisini yaptırmak ve doktora muayne olmak bazen hayati önem taşıyabilir.

Bu içerik stres adeti geciktirirmi, iltihap adeti geciktirirmi, antibiyotik adeti geçiktirirmi, mantar adeti geciktirirmi, adet gecikmesi nedenleri, adeti geciktiren nedenler, stres adet geciktirirmi, vajinada mantar adeti geciktirirmi, vajinal mantar adeti geciktirir mi, adet geçikmesi neden olur, vajinal mantar adeti geciktirirmi, stres adeti etkiler mi, enfeksiyon adeti geciktirirmi, iltihap adet geciktirirmi, mantar enfeksiyonu adeti geciktirirmi, vajinal enfeksiyon adeti geciktirirmi, idrar yolu enfeksiyonu adeti geciktirirmi, ilaçlar adeti geciktirirmi, adetı ne gecıktırır, cinsel ilişki adeti geciktirirmi konularını barındırır.
Okunma: 160.031

Benzer İçerikler

25 Yorum

 1. meloş 08 Aralık 2011 @ 00:10

  bilgileriniz çok güzel

 2. ayşe 31 Mayıs 2013 @ 09:13

  benim adetim 6 gün gecikti cocuk düşünmüyoruz konurunuyoruz ama gelmedi her ihtimale karsı test yaptım ama negetif cıktı ne yapmam lazım bu arada rahimde yaramda var :(

 3. merve atş 07 Kasım 2013 @ 13:52

  vajinal enfeksiyon adeti geciktirirmi

 4. emıne 22 Eylül 2014 @ 15:16

  bende ıltıhap vardı ve altı gun kullandım ondan sonra cocuk yapmaya karar verdık bır ay oluyo korunmayalı ama hamıle kalamıyorum adetim 8 gun gectı test yaptım yok neden boyle oluyo anlamadım cok uzuluyorum 

 5. pınar 06 Ekim 2014 @ 10:51

  mantarın zararlari var mı

 6. emel 12 Ekim 2014 @ 17:58

  ben notrmalde 25 gün de bir adet oluyorum ama bu ay 6 gün geçti özel hastanede kadın doğumcu muayne etti beni gebelik görünmüyor adet söktürücü ilaç verdi 5 gün kullandıktan sonra 5 gün içerisinde adet olmazsan geri gel kan testiyle bakalım gebe misin diye dedi ben şimdi o verdiği ilaca devam ediyorum 2 gün oldu kullanmaya başlıyalı 40 yaşındayım 4-5 ay önce düşük yaptım 2.5 aylık düşüğüm var doktorun verdiği ilaçla adetim sökülür mü?? ilacın adı progestan

 7. selma 29 Ekim 2014 @ 21:35

  çok teşşekür ederim yardımcı olduğunuz için

 8. yeliz toklu 12 Aralık 2014 @ 00:11

  Adet duzensizligim var. bu ay cok kas gevşetiçi ilac kullandım. adet gormedım etkisi olurmu

 9. Anonim 01 Şubat 2015 @ 13:37

  Antibiyotik adet geciktirirmi

 10. emine 12 Şubat 2015 @ 21:28

  Benim adet on gundur gecikti ortasına girdim bişey cikmadi

 11. canan 09 Mart 2015 @ 02:45

  mantar var 4 gündür adet olmuyorum.

 12. sevgi 03 Nisan 2015 @ 00:42

  9 senedir doğum kontrol hapı kullanıyorum bu ay hapım bitti 8 gün oldu hala adet olmadim. çok hastaydım doktora gittim bütün vucudunu enfeksiyon sarmış dedi. çok ağır iğne ve antibiyotikler verdi geçmedi bir daha verdi. şu an kullanmaya devam ediyorum. Allah’a şükür iyiye gidiyorum ama 8 gündür adet olmadı m. ilaçlardan olabilir mi?

 13. gonca 14 Nisan 2015 @ 06:30

  Adetim alti gun gecti her ihtimale karsi test yaptim negatif cikti hemoroitim var bu ayda cok sitrestliydim bunlar neden olabili rmi acaba?

 14. sude 17 Nisan 2015 @ 00:53

  Adetimde beyaz yogun akinti vardi bir aydir ve adetime bes gün kaldi kanli akintilarim var kahverengi ile karisik ne olur bir şey deyin evli degilim hic bi rcinsel iliskim de olmadi.

 15. ayse 21 Mayıs 2015 @ 21:57

  Günüm gecmismi acaba?

 16. kezban 08 Haziran 2015 @ 00:23

  Iyi aksamlar benim adetim 7 gun gecti olmadim cocuk olur mu endisesindeyim test de yapmak istemiyorum cocuk olur diye korkuyorum istemiyorum kasiklarim agriyor karnim sisiyor iltihabim var ondan da olabilir mi gecikme?

 17. Ayşe 23 Haziran 2015 @ 13:05

  Kezban aynı durumdayım düzenli olrum iltihabım var olamadım ondan mı gecikti 15 gün geçmiş oldun mu adet

 18. hatice 26 Haziran 2015 @ 15:30

  Adetim 5 gün gecikti antibiyotik kullandım ondamı acaba birde idrar yanması problemi de yaşıyorum idrar testinde birşey çıkmadı sebebi ne olabilir hangi bölüme gitmeliyim bilemedim

 19. Nuran 30 Haziran 2015 @ 12:29

  Bende aynı şey var vajinada mantar kaç kere kadın doğuma gittim kimse bir şey demedi. Doktorumu değiştirdim Altan muayene etti mantar Enfeksiyonu var dedi 4 aylık evliyim. İlaç verdi son bir fitilm kaldı kaşıntı yok yanma yok. Korkmayin çocuk isteyenler için ilişki de kendinizi temiz ve kuru tutun. Herkese geçmiş olsun Rabbim düşmanima dahi vermesin. Amin.

 20. dila 06 Temmuz 2015 @ 04:10

  Hamile kalmak istiyorum 3 aylık evliyim. 1 ay korunduk sonrasında korunmadik adetim evlendikten sonra 1 buçuk ay gecikti doktora gittim iltihab olduğu söyledi adet soktürücu ilaç verdi bi hafta kullandım adet oldum şimdi yine adetim gecikti 16 gün iki kere test yaptım yoktu ama karın ağrısı sırt ağrısı ve goguslerim şişmiş ve sertleşmiş nedeni ne olabilir hamile miyim acaba lütfen cevab verin.

 21. nevin 12 Eylül 2015 @ 23:51

  Benimde on yedi gun gecti adetim kan testinde hamilelik yok ama hala gelmedi dokuz ay once olu bebek aldilar uc aydirda vajinal bolgemden agri ve idrarda yanma var bir cevap lutfen

 22. Gonca 14 Eylül 2015 @ 16:54

  Adetim normalde duzensizdir mayis ayinda sevgilimle biseyler yasadik fakat icime bosalmadi ay sonu adet oldum haziranda oldum temmuzda da oldum sancim coktu dolarex ictim uc gun ve hala adet olmadim hamile olmaktan korkuyorum lutfen bisi soyleyin

 23. uk3337 26 Eylül 2015 @ 11:02

  1 ay once sevgilimle sevistik benim zevk suyum ona bulaştı ve adeti şimdi den 5 gün gecikti sevgilim diyabet hastası ve düzensiz regl oluyor du şimdi de hamilelik sıkıntısı yaşıyoruz yardım edebilir misiniz.

 24. Funda 04 Ocak 2016 @ 02:40

  Merhabalar benim adetim kasimin 18 geldi 22 bitti fakat normalde 7 gün relgli oluyorum ben 28 günde bir ama aralık ayında hastalanmadim 28 aralıkta doktor kan tahlilinde gebelik yok dedi sol yumurtaligimda olgunlasmis yumurta var ilişki önerdi hamilelik için aynı gün eşimle beraber olduk cumartesi idrar testi yaptım fakat tek çizgi belirdi doktor adetin gelmezse yine 4 ocakta gel demişti adet söktürücü ilaç yazmak için benim son bir kaç gündür göguslerde ağrı acı hassasiyet ve Şişme var birde beyaz akıntı hergün geliyor hamilelik ihtimali olabilir mi ? Acaba ?

 25. Ayse 10 Aralık 2016 @ 13:15

  Dış içi antibiyotik kullandım ve geçen ay adet olmadım kasımda normal şekilde adet görüyordum ama tam 18 gün geçti hap kullanıyorum gelip gelmiyecegi belli değil umudum kesiliyo çok huzursuzum ne yapayım gelmesi icin

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: