Havvalar


Adet geciktirici ilaç adları ve adet geciktirme yöntemleri

kabizlik

Adet geciktirme ya da adeti öne alma durumları kadınların bazı durumlarda başvurmaları gerekebilen konulardandır. Öyle ki tatile çıkma durumlarında, hacca gidilmesi gibi ibadet içerikli konularda ya da balayı gibi durumlarda kadınların adet günleri ve düzenleri uygun olmayabilmektedir. Bu ve benzeri durumlarda adeti öne almak ya da geciktirmek istenebilir. Ancak bilinmesi gereken bir husus var ki, adeti öne almak kolay bir durum değildir. Hakeza adeti geciktirmek, öne almaya nispeten daha kolay bir uygulama ile mümkün olabilmekte ve kadınlarda genel olarak bu yolu denemektedirler.

Kadınların düzenli adet günlerini değiştirmek adına jinekoloji bilim dalı mensupları çok detaylı çalışmalar yapmış ve birçok değişik yöntem bulmuşlardır. Bu yöntemler arasında 2 tanesi oldukça sık kullanılan ve başarısı yüksek yöntemlerdir. Bunlardan ilki, progesteron hormonu barındıran ilaçları (hapları) kullanmaktır. Diğeri ise doğum kontrol haplarını kullanmak olacaktır.

Progesteron içeren haplar hem kullanış açısından kadına kolaylık sağlamakta hem de yan etkileri oldukça düşük niteliktedir. Progesteron içeren hapların çalışma prensibi, adet kanamasını meydana getiren durum, rahim iç tabakasının dökülmesi olması sebebiyle bunu engellemeye yöneliktir. Bu ilaçlar, rahim iç tabakasının tutulmasını sağlayarak dökülmesini engelleme özelliğine sahiptirler. Bu sayede adet kanamaları da geciktirilebilmektedir. Ayrıca bu tür haplar, adeti istenildiği kadar geciktirebilmekte ve süreyi uzatabilmektedir.

Ancak bu konuda unutulmaması gereken bir detay vardır ki, hapların sürekli olarak kullanılması durumunda bası yan etkileri olabilmekte. Bunlar; ödem oluşumu, kabızlık, şişkinlik ve sinirlenme gibi ruhsal bozukluklara yol açabilmektedir. Bu tür şikayetler genel olarak geçici olmakla birlikte, kişiye kalıcı bir hasar vermez. Yine bu yöntemde unutulmaması gereken bir diğer husus da şöyledir; bu yöntem %100 başarı sağlayacak diye bir kaide yoktur. Yani hapların kullanılmasına rağmen adet geçirmek görülebilen bir durumdur.

Diğer bir adet geciktirme yöntemi olarak kadınların önüne sunulabilen doğum kontrol haplarının kullanılması ise; genel olarak hamileliği istemeyen kadınların yoğun olarak başvurdukları seçenektir. Bu yöntemde kadın zaten doğum kontrol hapını, hamile olmasını engellemek maksadıyla kullanıyordur. Hapların kullanımı normalde 7 gün kadar sürecek ve bu süreden sonra kullanılması gerekmeyecektir. Çünkü o süreden sonra kadın yumurta hücreleri döllenmeye müsait olmayacak ve kadının rahim iç duvarı dökülmeye yani adet görmeye başlayacaktır. İşte bu noktada hapların kullanımı terk edilmeyecek olursa, yani kadın 7 gün sonunda da yine eskisi gibi doğum kontrol haplarını almaya devam edecek olursa, adet kanamaları ertelenebilir. Hapların kullanılmaya devam ettiği süre boyunca kadında adet kanaması gerçekleşmez ve ay hali ertelenmiş olur. Bu yöntemle kadınlar istedikleri tarihe kadar adetlerini geciktirebilirler. Hapı kullanmayı bıraktıktan yaklaşık 3-4 gün kadar sonra kadın adet görmeye başlayacaktır. Doğum kontrol hapını sürekli olarak, adet geciktirme yöntemi şeklinde kullanmak sakıncalı olabilir. Çünkü hapın sürekli kullanımı, kadın bünyesinde bağışıklık kazanmasına neden olabileceğinden, daha sonraki aylarda korunma amaçlı hap alındığında işe yaramaması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu oldukça düşük bir ihtimaldir ancak ihtimal dahilindedir. Bunun yanı sıra doğum kontrol hapını adet geciktirme olarak kullanmanın; şişkinlik, baş ağrısı ve sonraki aylarda adet düzensizliğine yol açabilme gibi yan etkileri olabilmektedir.

Bu içerik adet geciktirici ilaç isimleri, adet geciktirici hap isimleri, adet geciktirici ilaç isimleri ve fiyatları, geciktirici ila isimleri, adet geciktirici ilaç ismi, adet geciktirici hap isimleri ve fiyatları, adet geciktirici ilaç isimleri nelerdir, adet geciktirici ilaç adı, adet geciktirici hap ismi, adet geciktirici hap fiyatları, adet geciktirici hap adı, adet geciktirme yöntemleri, adet geciktirici ilaç fiyatları, adet geciktirici hap çeşitleri, adet geciktirici doğal yöntemler, adet geciktirici hap fiyatı, adet kesici yöntemler, adet geciktirici ilaç adları, adet geciktirici ilaçlar isimleri, adet geciktirici ilaçlar hangileri konularını barındırır.
Okunma: 22.929

3 Yorum

  1. Anonim 04 Eylül 2014 @ 22:16

    İlaç adetliyken alınırsa bir sakıncasi olur mu?

  2. lale 16 Eylül 2014 @ 20:36

    yaşım 45. Tatilde regl olacağım. Regl geciktirici hapı ilk defa kullanmak istiyorum. Yaşımdan dolayı hapı kullanmam bir zarar verirmi

  3. ozlem 15 Mayıs 2015 @ 13:48

    Adet kesen ilaclar nelerdir

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: