Havvalar


ADET SÖKTÜRÜCÜLER: Adet gecikmesinin nedeni ve adet söktürücü ilaçlar

takvim

Adet söktürücüler, adet gecikmelerini sık yaşayan kadınların kullanmalarının gerektiği ilaçlardır. Bazen adet düzenlenmesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Adet söktürücüler şayet adet gecikmelerini önleyici olarak alınacaksa bu durumda progesteron içeren adet söktürücüler kullanılmalıdır. Ancak adet söktürücüler adet düzeninin sağlanması adına alınıyorsa o zaman östrojen ve progesteronu birlikte içermekte olan ilaçlar doğru olacaktır.

Doğum kontrol hapları adet düzeninin sağlanması adına birebirdir ve progesteron ve östrojeni birlikte bulunduran preparatlardır.

Adet gecikmelerinin temel sebebi yeterince progesteron hormonunun üretilmemesidir. Bu nedenle progesterona yönelik ilaçlar alınması adetin de zamanında gelmesini sağlayacaktır. Çünkü bu endimetriumun devreye geçmesini ve regl döneminin başlamasını sağlayıcı etki gösterir.

Adet söktürücü olarak bitkisel kaynaklı takviye gıda maddeleri de bulunmaktadır. Ancak bu tür maddeler tıp çehreleri tarafından önerilmemektedir. Adet söktürücü olarak tıp çehreleri genel kanı olarak progesteron içeren bileşenli uygun görmekte olup, bunun da doktor reçetesi ile alınmasını ön görmektedirler.

Adet söktürücüleri düzenli adet kanamaları gören bayanların kullanmaları doğru bulunmamaktadır. Çünkü kişi sürekli olarak zaten düzenli adet kanamaları geçirmektedir. Bir adetinin gecikmesi üzerine bu tür yöntemlere başlamak yanlış bir davranış olur çünkü kişinin hamile olma ihtimali mevcuttur ve bu durumda adet söktürücü negatif bir etki yapabilir. Ayrıca adet söktürücüler halk arasında yanlış bir uygulama ile gebeliği önlemek için, hamile kalmış bayanda düşük yapılmasını sağlamak amacıyla da kullanılabilmektedir. Bu son derece yanlış ve gereksiz olacaktır. Zira kadının hamileliğini başlaması durumunda hiçbir adet söktürücü düşük yaptırma özelliği göstermeyecektir. Bunun yanı sıra adet söktürücüler hamile olan bir kadın tarafından alındığında bebeğe zarar verebilmektedir. Bu tür durumlarda temkinli davranmalı ve düzenli adet dönemi geçirirken adetleri geciken kadınlar hamilelik testi yaptırmalıdırlar.

Halk arasında uygulanmakta olan diğer yanlış bir yöntem de adet söktürücü olarak aspirini denemek olacaktır. Çünkü aspirin herhangi bir progesteron içermediğinden adeti erken tarihe almayacak ve daha fazla kanama gerçekleştirerek kullanan bayana zarar verecektir. Bu nedenle adet söktürücü olarak aspirin kullanmak tıp çehreleri tarafından uygun bulunmaz.

ADET NEDİR? AYBAŞI – ADET SİKLUSU NEDİR?

ADET GECİKMESİ NEDEN OLUR?

ADET SANCISI NEDEN OLUR?

Bu içerik adet söktürücü, adet söktürücü ilaç isimleri, aspirin adet söktürürmü, ADET SÖKTÜRÜCÜ İLAÇ, adet söktürücü ilaçlar, adeti ne söker, aspirin adet sökermi, adet söktürücü aspirin, adet sktrc, adet söktürücü iğne, adet söktürücü ilaç ismi, aspirin adet söktürücü, adet söktürücü ilaçların isimleri, adet getirici ilaç isimleri, adet s?kt?r?c? ila?lar, bebe aspirini adet söktürürmü, adet söktürücü yöntemler, adet söktürücü hap isimleri, adet söktürücü ilaç isimleri ve fiyatları, adet gecikmesini önlemek konularını barındırır.
Okunma: 83.299

Benzer İçerikler

11 Yorum

 1. Sibel 19 Temmuz 2011 @ 12:12

  Acaba adet sancıları ve kolay adet söktürücü bitkisel kür var mı? Regl dönemlerimde çok fazla sancı ve kasılmalar yaşıyorum.

 2. Tugba 13 Mayıs 2012 @ 21:13

  Evet var çivanpercem öneririm

 3. eda 29 Eylül 2012 @ 14:47

  progestan kullanıyorum adet söktürücümüdür lütfen yardım istiyorum teşekkürler

 4. Zeynep 30 Ekim 2012 @ 20:47

  Aspirin adet söktürürmü söktürürse nasıl kullanılmalıdır

 5. yelda 01 Kasım 2012 @ 17:12

  adetim gelmiyor aspirin içsem faydası olurmu ne kadar zamanda etkisini gösterir

 6. Anonim 11 Aralık 2012 @ 01:07

  5 ay dır adet olmuyorum doktor hiçbir sorun olmadığını normal şartlarda olmam gerektiğini söyledi, ilaç verdi kullandım oldum. Sonraki ay yine olmadım, ne olur bana doğru bir ilaç ismi verin düzene girsin artık. Herzaman ilaç kullanmak istemiyorum.

 7. Efkarlı 02 Ocak 2013 @ 00:58

  Adetım 10 gun gectı ve ıdrar kan testım negatıf ama hala hasta olmadım ne yapmam gerekıyo adet sokucu kullansam hasta olurmuyum

 8. Anonim 16 Temmuz 2013 @ 08:01

  Hamileyken kullanılırsa bebeklere ne zararı var düşük yapiyormu

 9. Emine 04 Mart 2014 @ 21:14

  Arkadaşlar son adet tarihim 24 acak ve bu gün 4 mart ayrıca eşim korunuyordu korkuyorum hamile kalmak istimeyorum yalnız dişim için iki kutu antibyotik içmiştim bu gecikme sebebi olabilirmi acaba

 10. semra 05 Mayıs 2015 @ 16:52

  grıp oldum antıbıyotık kullandım adet olmadım acaba neden esım korunuyorum dedı

 11. Eda 02 Ağustos 2016 @ 22:33

  Adet dönemim tatil tarihime yakın bir tarih olduğundan tatilden önce adet olayım diye adet söktürücü kullandım ama normal adet tarihimden 1 hafta geçti ve hala adet olmadım adet söktürücüdür geciktirme gibi bir etkisi de olabilirmi???

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: