ADET SÖKTÜRÜCÜLER: Adet gecikmesinin nedeni ve adet söktürücü ilaçlar

ADET SÖKTÜRÜCÜLER: Adet gecikmesinin nedeni ve adet söktürücü ilaçlar

Adet söktürücüler, adet gecikmelerini sık yaşayan kadınların kullanmalarının gerektiği ilaçlardır. Bazen adet düzenlenmesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Adet söktürücüler şayet adet gecikmelerini önleyici olarak alınacaksa bu durumda progesteron içeren adet söktürücüler kullanılmalıdır. Ancak adet söktürücüler adet düzeninin sağlanması adına alınıyorsa o zaman östrojen ve progesteronu birlikte içermekte olan ilaçlar doğru olacaktır.

Doğum kontrol hapları adet düzeninin sağlanması adına birebirdir ve progesteron ve östrojeni birlikte bulunduran preparatlardır.

Adet gecikmelerinin temel sebebi yeterince progesteron hormonunun üretilmemesidir. Bu nedenle progesterona yönelik ilaçlar alınması adetin de zamanında gelmesini sağlayacaktır. Çünkü bu endimetriumun devreye geçmesini ve regl döneminin başlamasını sağlayıcı etki gösterir.

Adet söktürücü olarak bitkisel kaynaklı takviye gıda maddeleri de bulunmaktadır. Ancak bu tür maddeler tıp çehreleri tarafından önerilmemektedir. Adet söktürücü olarak tıp çehreleri genel kanı olarak progesteron içeren bileşenli uygun görmekte olup, bunun da doktor reçetesi ile alınmasını ön görmektedirler.


Adet söktürücüleri düzenli adet kanamaları gören bayanların kullanmaları doğru bulunmamaktadır. Çünkü kişi sürekli olarak zaten düzenli adet kanamaları geçirmektedir. Bir adetinin gecikmesi üzerine bu tür yöntemlere başlamak yanlış bir davranış olur çünkü kişinin hamile olma ihtimali mevcuttur ve bu durumda adet söktürücü negatif bir etki yapabilir. Ayrıca adet söktürücüler halk arasında yanlış bir uygulama ile gebeliği önlemek için, hamile kalmış bayanda düşük yapılmasını sağlamak amacıyla da kullanılabilmektedir. Bu son derece yanlış ve gereksiz olacaktır. Zira kadının hamileliğini başlaması durumunda hiçbir adet söktürücü düşük yaptırma özelliği göstermeyecektir. Bunun yanı sıra adet söktürücüler hamile olan bir kadın tarafından alındığında bebeğe zarar verebilmektedir. Bu tür durumlarda temkinli davranmalı ve düzenli adet dönemi geçirirken adetleri geciken kadınlar hamilelik testi yaptırmalıdırlar.

Halk arasında uygulanmakta olan diğer yanlış bir yöntem de adet söktürücü olarak aspirini denemek olacaktır. Çünkü aspirin herhangi bir progesteron içermediğinden adeti erken tarihe almayacak ve daha fazla kanama gerçekleştirerek kullanan bayana zarar verecektir. Bu nedenle adet söktürücü olarak aspirin kullanmak tıp çehreleri tarafından uygun bulunmaz.

ADET NEDİR? AYBAŞI – ADET SİKLUSU NEDİR?

ADET GECİKMESİ NEDEN OLUR?

ADET SANCISI NEDEN OLUR?

Bu içerik adet söktürücü ilaç isimleri, adet söktürücü, aspirin adet söktürürmü, ADET SÖKTÜRÜCÜ İLAÇ, adet söktürücü ilaçlar, aspirin adet sökermi, adet sktrc, adet söktürücü aspirin, adeti ne söker, adet söktürücü iğne, adet söktürücü ilaç ismi, aspirin adet söktürücü, adet söktürücü ilaçların isimleri, adet s?kt?r?c? ila?lar, adet getirici ilaç isimleri, adet söktürücü hap isimleri, adet söktürücü yöntemler, bebe aspirini adet söktürürmü, adet gecikmesini önlemek, adet söktürücü haplar konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 26 Haz 2011 Okunma: 54.621
Benzer yazılar


1 yorum

  1. Sibel

    Acaba adet sancıları ve kolay adet söktürücü bitkisel kür var mı? Regl dönemlerimde çok fazla sancı ve kasılmalar yaşıyorum.

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.