Havvalar


Bebeklere balık verilmesi ve Bebek zekasına etkisi

balik-ve-bebek

Balık, yıldızı her daim parlayan besinlerden biridir. bebek ve çocukların beslenmesinde de yetişkinler kadar büyük önem taşır.

Kümes hayvanlarının eti olan; balıketi, hindi eti, tavuk eti gibi etlerle birlikte beyaz et olarak bilinir. Balığın haftada 2–3 kez tüketilmesi birçok hastalıktan erişkinleri ve bebekleri korur. Prematüre bebeklerde görme keskinliği gelişimini balık tüketiminin hızlandırdığı araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca problem çözme yeteneğini 9-10 aylık bebeklerde arttırdığı belirlenmiştir. Doktorunuza danıştıktan sonra bebeğinize balık vermeniz önemli bir noktadır. Çünkü alerjik bir yiyecek olan balık, çocuğunuz yediğinde alerjisi varsa sıkıntı yaratabilir. Protein tüm balıkların; 100 gramında 18-22 gr arasında vardır. Ancak yağ oranı balıklar arasında çok değişir. Balık yağlı ise 20-25 grama kadar çıkan yağ, az yağlılarda ise 1-5 grama kadar düşer. Aynı miktarda besin değerine sahip balık ve etleri karşılaştıracak olursak; yağı fazla olan balıklar hariç daha düşük kaloriye sahiptir.

İlk 6 Yaş: Çocuğun kemik ve zihinsel gelişimini özellikle tamamladığı ilk 6 yaşa kadar olan dönemde düzenli olarak mutlaka balık yedirmelisiniz.
Anne karnından başlayarak, çocuklarınızın sağlıklı kemik ve zihinsel gelişimi için balıkla beslenmelerine özen göstermelisiniz.
Diğer bir önemli nokta ise protein, omega-3 ve D vitamini açısından harika bir besin kaynağıdır. Büyümeyi ve dokuların iyileşmesini içerdiği sülfür, fosfor, vanadyum gibi mineraller sayesinde sağlar. Sağlıklı diş eti ve diş yapısı oluşumuna da katkı sağlar.
Omega-3 balıkta bulunan en değerli kaynaktır. Daha anne karnında, vücudun omega-3 yağ asidine olan ihtiyacı başlar, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık boyunca da bu ihtiyaç devam eder. Doğal en önemli omega-3 kaynağı balıktır.

Omega-3 yağ asitleri ile;
Kolesterol ve trigliseritler düşer böylece ateroskleroz ve buna bağlı olarak akut inme ve kalp krizi riski azalır.
Kansere karşı koruma sağlar ve bağışıklık sistemi güçlenir.
Sperm, beyin, retina ve cilt hücrelerinin yenilenmesi sağlanır.
İnsülin kullanımı artar.
Kanın incelmesini sağlar ve akışını kolaylaştırır, kanın pıhtılaşmasının önüne geçer.

Anne ve Bebek Sağlığındaki Rolü;
Anne karnındaki bebeğin omega-3 yağ asitleri sağlıklı gelişimine şu şekillerde yardımcı olur;
Bebekte beyin ve retina gelişiminin desteklenmesi
Erken doğum riskinin en aza indirilmesi
Hamilelik süresi ve bebeğin doğum ağırlığının arttırılması
Doğum sonrası depresyondan korutulması
Ayrıca çocuğun omega-3 yağ asitleri zekasının geliştirilmesine, telaffuz ve yazma becerilerinin de artmasına yardımcı olabilir.

Balık tüketimi bebeklikten itibaren önemlidir ve özellikle mevsiminde ve uygun pişirilme yöntemleri ile yapılmalıdır.

Bu içerik emekleyen bebek konularını barındırır.
Okunma: 1.883

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: