Havvalar


Diyette başarılı olmak için bunları yapın

diyet-secim

Hedef Kilonuzu Belirleyerek İşe Başlayın: Sık sık zayıflamak isteyen birçok kişi diyete başlamakta; fakat pek çok farklı nedenle bir süre sonra diyet programına sadık kalınmamaktadır. Kişiyi günlük hayatında zorlamayacak, doğru planlanmış bir diyet programı ile beslenme alışkanlıkları değiştirilerek başarılı sonuçlar elde edilir. Acaba zayıflar mıyım ya da zayıflarsam bu kiloyu koruyabilir miyim? Gibi motivasyonu etkileyen sorularla diyete başlayanlar kendilerini yormamalıdır. Büyük hedefler koyarak ilk ay 8 kilo zayıflamak istemek gibi gerçekçi hedeflerle ve kendiniz strese sokmadan diyete başlayabilirler. Ayda bir kilo gitse yılda on iki kilo eder diye düşünülerek rahatlayabilir, kendilerini yapabileceklerine inandırarak cesaretlendirebilirler.

Tartılmayı Sık Sık Yapmayın: Sık sık kilonuzu kontrol etmek için tartılmak doğru bir şey değildir. Kilo değişimi sağlıklı bir diyette ayda 4-6 kilo olur. Haftada bu 1-1,5 kilo kaybına denk gelir.

Daha fazlasını beklemek hayal kırıklığı yaratabilir. Haftada bir ve sabahları aç karnına olmak üzere tartılmak en uygun olanıdır. Birkaç kez gün içerisinde farklı saatlerde tartılmak moral bozukluğuna ve motivasyonun azalmasına neden olabilir.

Kendinizi Ödüllendirin: Zayıflamaya, diyete başladıktan bir süre sonra başlanırsa, kendinizi verdiğiniz kilolar için ödüllendirebilirsiniz. Fakat bu ödüllendirme, diyeti bozarak verilmemelidir. Beğendiğiniz bir kıyafeti kendinize ödül olarak alabilir, saç modelinizi değiştirebilir ya da uzun zamandır görmek istediğiniz bir yere gidebilirsiniz. Motivasyon bu şekilde artabilir ve diyetinize devam etmek için hevesli olursunuz.

Bardağın Her Zaman Dolu Tarafını Görün: Motivasyonunuzu yüksek tutmak açısından verdiğiniz her kilo için sevinmek önemlidir. Ne kadar kilo verirseniz verin, başarınızı diyet yaptığınız için takdir etmelisiniz. Uzun süreli bir diyet olmasını sağlamak için bardağın her zaman dolu tarafını görmek işinize yarayacaktır.

Dışlanmış ya da Mahrum Hissetmeyin: Doğru beslenme programına uymayı, sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen herkes ilke edinmelidir. Et, süt, sebze, meyve ve tahıl gibi besin gruplarından yeterli miktarda tüketilmeli ve gün içerisinde bu besinlerle dengeli beslenmelidir. Diyete başlayan kişiler, çevrelerindeki insanların istedikleri her şeyi yemeleri kendi yasaklarının olduğu bir program içinde olduğunu düşünerek dışlanmış hissetmemelidir.

Etiketler:
Okunma: 1.622

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: