Havvalar

Düşük belirtileri – Düşükten sonra cinsel ilişki, adet ve hamile kalma süresi

uzgun-kadin-4

Düşük belirtileri, çeşitleri, görülme sıklığı, komplikasyonları, düşük nedenleri, yaşla ilgisi, düşüğün tekrarlama olasılığı, düşükten sonra kürtajın gerekli olup olmadığı, düşük sonrası kanamalar, cinsel ilişki ve düşük sonrası ilk adet zamanı hakkında bilgi edinmek için lütfen 7 sayfadan oluşan bu yazımızın tamamını okuyunuz. Yazının altında, konunun devamına ilişkin diğer sayfa bağlantılarımızı görebilirsiniz.

Düşük; gebeliğin 20. haftasından daha önce, başka bir deyişle bebeğin 500 gramdan az bir ağırlıkta iken, gebeliğin sona ermesi şeklinde tabir edilebilir. Tıp dilinde abortus olarak da adlandırılmaktadır. Düşük şayet gebeliğin ilk 12 haftasında meydana gelmişse buna erken düşük adı verilir. 12-20 haftaları arasında meydana gelen düşüklerde geç düşük adını alır

Herhangi bir şekilde dış müdahale olmaksızın, bebek dışarı atılmış ve düşük gerçekleşmişse buna spontan düşük adı verilir.

Düşük riski ve bazı düşük belirtileri

Hamileliğin ilk yarı döneminde meydana gelen vajina kanamaları düşük belirtisidir. Bu kanamalar oldukça koyu renkli kırmızı şeklinde kendisini gösterecektir. Kanamalarla birlikte kramplar yaşanması ve şiddetli ağrılar da düşüğün göstergesidir. Bu belirtiler ile birlikte vajina açılmalarının da meydana gelmesi; kaçınılmaz düşük olarak adlandırılır ve bu durumda düşükten kurtulmanın pek yolu yoktur. Bu kaçınılmaz düşük tanısı konmuş bayanlara kürtaj uygulanır ve gebelik sona erdirilir.

Komplet düşük nedir?

Komplet düşük spontan düşüğün bir çeşididir. Hamileliğin ilk altı haftasında meydana gelir. Bu durumda hamileliğe ait bütün dokular vücuttan atılır. Herhangi bir müdahale gerektirmeksizin bütün dokuların atıldığı bu düşük olayının tanısı ultrason sonuçlarına göre koyulur. Bütün dokuların kendiliğinden atılmış olmasına rağmen, doktorlar ana rahminde herhangi bir parça kalmış olması riskine bağlı olarak kürtaj yapmayı tercih ederler ki doğru olan da budur.

İnkomplet düşük nedir?

Komplet düşüğün aksine, inkomplet düşükte, dokuların hepsi dışarıya atılmaz ve düşük tam olarak gerçekleşmemiş olur. Kanama ile birlikte dokuların büyük bölümü rahimden atılmış olsa da bir kısım parça rahimde kalmıştır. Özellikle altı haftadan daha büyük gebeliklerde görülen inkomplet düşük halinde kürtaj yapmak kaçınılmazdır. Aksi halde rahim bölgesinde kalmış olması muhtemel dokular kadın sağlığını ciddi ölçüde tehdit edecektir.

Bu içerik dusukten kaç gun sonra ilişkiye girilir, düşükten sonra ilişkiye girilirmi, dusukten sonra iliskiye girilir mi, düşük sonrası cinsel ilişki, dusuk sonrası cinsellik, düşük sonrası ilişki, düşük yaptıktan sonra ilişki, dusukten sonra iliski, düşükten ne kadar sonra ilişkiye girilir, dusukten kac gun sonra iliskiye girilebilir, dusuk yaparken iliskiye girilirmi, dusukten hemen sonra iliskiye girilirmi, kimyasal dusukten kac gun sonra iliskiye girilir, kendiliğinden düşükten sonra ilişki, kurtaj sonrasi iliskiye girilirmi, düşükten sonra ilişki süresi nedir, düşükten sonra cinsellik, dogumdan kac gun sonra iliskiye girilmeli kur-ana gore, düşük yaptıktan kaç gün sonra ilişkiye girilir, kürtajdan sonra iliskiye girilirmi konularını barındırır.
Okunma: 19.903

3 Yorum

  1. Duygu 13 Aralık 2013 @ 02:18

    18.haftada dusuk yaptım ve kurtajla aldılar bebeklerı (ikiz gebelık) kanama yaklaşık 20 gun surdu ve 2 hafta sonra adet gordum bu durum normalmi

  2. elif 19 Haziran 2014 @ 21:23

    Kan gorulmeden dusuk ihtimali var midir

  3. elif 11 Mart 2015 @ 07:38

    Ben dokuz haftalik dusuk yaptim.Altinci haftsindan bir gun almistimki hafif bir kahverengi leke geldi.O gunden sonraki gunlerde leke gelmedi.Birde karnimin alt bolgesinde de yanma gibi agrilar olmustu malisef hemen anlamadim.Onbirinci haftasindan bir gun almistim,o gun hafif birleke gordum ustelikte ekho randovumde vardi.Biraz suphelenmistim yolunda gitmiyormu diye.Ekhoda kalbinin dokuz haftalikken durdugu anlasildi.Cok aci bir tecrube oldu.Iki tane saglikli cocugum var.Bu ucuncuydu.Yasim kirk.Allah bir daha ne bana ne de baska birine yasatsin.

Add Comment RegisterLütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: