Havvalar


Ertesi gün hapı isimleri ve güncel fiyatları

norlevo

Korunmadan cinsel ilişkide bulunulması halinde ya da uyguladığınız doğum kontrol yöntemine güvenmediğiniz, tedirgin olduğunuz zamanda, cinsel ilişkiden sonra kullanılan bir hapı temsil eder. Amaç hamile kalmayı engellemektir. Ancak bu yöntem tıp çehreleri tarafından doğru bulunmaz ve doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmez.

Ertesi gün hapı nedir? Nasıl çalışır?

Yapısı itibarıyla östrojen ve progesteron hormonlarını içeriğinde bulunduran ertesi gün hapı, korunmadan ilişkiye girmiş olan çiftlerin bebek sahibi olmayı engelleyebilmeleri açısından cinsel ilişkiyi takip eden 72 saat içerisinde kadın tarafından alınan bir haptır. Bu hap cinsel ilişkiden sonra yumurtaya hücum eden spermin, yumurtaya ulaşmasını engellemeye veya yumurta ile sperm birleşmiş ise bu yapının rahme tutulmasını engellemek suretiyle işlev göstermektedir. Bu yöntem %97 gibi yüksek bir başarı oranıyla uygulanabilmektedir. Tabi ki bu oran cinsel ilişkiden hemen sonra alınması koşulunda böyledir. Aksi taktirde her geçen saat bu ihtimal daha da düşecektir.

Ertesi gün hapında dikkat edilmesi gereken bir husus var, o da şu şekilde; şayet yumurta döllenmiş ise ve bu döllenmiş olan yumurta rahim tarafından tutulmuş ve rahme yerleşmişse, bu dakikadan sonra ertesi gün hapının hiçbir yararı bulunmuyor. Çünkü bu durumda gebelik başlamış oluyor ve ertesi gün hapı gebeliği sonlandırıcı bir etkiye sahip değildir. Hatta gebeliğin başlamış olduğu, yani döllenmiş yumurta hücresinin rahme yerleşmiş olduğu durumlarda, ertesi gün hapı alınacak olursa, hem gebelik önlenemiyor hem de bu hap fetus adı verilen bebeğe zarar veriyor.

Ertesi gün hapının yan etkileri

Ertesi gün hapının doğru kullanımı durumunda pek fazla bir yan etkisi bulunmamakta. Ancak hap genel itibarıyla; mide bulantılarına, halsizliğe, baş dönmelerine ve ağrılarına, kasık ağrılarına neden olabilmekte. Hap alındıktan sonra yaklaşık 6-7 gün kadar bir süre boyunca, kadın vajinasında ufak tefek kanamalar gerçekleşebilmekte ve bu normal bir durum. Kadının takip eden bir sonraki adet döneminden sonra adet kanamaları da düzene giriyor.

Ertesi gün hapını geç kullanmak da bazı sıkıntılara yol açabiliyor. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere döllenmenin gerçekleştiği ve fetusun oluştuğu dönemde bu hap hiçbir işe yaramaz ve oluşan fetusa zarar verir. Bu nedenle ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonra, mümkünde ilk 6 saat içerisinde kullanılmalı.

Ertesi gün hapına dair yapılan genel yanlışlar ise şu şekildedir;

– Hapın ilişkiden önce alınması; bu oldukça yanlış bir uygulama olacaktır. Zira hapı ilişkiden önce almanız halinde hiçbir yararı bulunmayacak, döllenme gerçekleşir ve rahim kanalına yerleşirse, hamile kalırsınız. İlişkiden önce ertesi gün hapının gebeliği engelleyici özelliği yoktur.

– Ertesi gün hapı sürekli bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaz. Ertesi gün hapı nadiren, korunmadan ilişkiye girildiğinde, prezervatifle girilen ilişkide, prezervatifin yırtılması dahilinde ve içiniz rahat etmediği zamanlarda kullanılmalı. Bunun dışında sürekli olarak kullanmak yanlıştır. Hap için önerilen etki alanı ayda 1 defa kullanıldığında geçerli olabiliyor. Bu da ilişkiden sonra çok zaman kaybetmeden kullanılması dahilinde. Aksi taktirde her ilişkiden sonra bu hapı kullanmak, vücudun hapa karşı direnç kazanmasını sağlıyor ve hap etkisini gösteremiyebiliyor.

– Ertesi gün hapı adına bilinen bir diğer yanlış ise, hapın cinsel yolla bulaşması mümkün olan hastalıkları önlediği yönündedir. Böyle bir şey mümkün değildir. Ertesi gün hapı, cinsel yolla bulaşabilen bir hastalığı kesinlikle engellemez.

Yukarıdaki uyarılar dikkate alınacak olursa, ertesi gün hapı ani gerçekleşen birleşmelerde, korunma ihtimali olmamışsa ve korunulmasına rağmen talihsiz olaylar yaşanması sonucu içinize kuşku düştüyse kullanılmalı, sürekli bir cinsel korunma yöntemi olmadığı bilinmelidir.

Ertesi gün hapı isimleri ve ertesi gün hapı fiyatı

Eczanelerde reçetesiz olarak satılan bu ilaçlardan ilki hem östrojen hem de progesteron hormonu içeriyor. Acil doğum kontrol kiti olarak tanımlanan Preven isimli ürün içinden bir adet kullanım kitapçığı, bir adet gebelik testi ve 4 adet haptan oluşuyor.

Uygulama daha önceden oluşmuş gebeliklerin sonlandırılmasında etkili olmadığı için kullanım öncesinde kadının geb olmadığının bilinmesi gerekli. Bu nedenle kullanım öncesi ürünün içinden çıkan gebelik testinin yapılması şart. Gebelik testinin olumsuz olduğu görüldükten sonra kutunun içinden çıkan 4 adet hap kullanım kitapçığında tarif edildiği şekilde alınıyor.

Norlevo adıyla piyasaya sürülen diğer ürün ise sadece progesteron hormonu içeriyor. Kutunun içinden 2 adet hap çıkıyor. Bu haplar korunmasız ilişki sonrası ilk 72 saat içinde önerilen şekilde alındığında gebeliği yüksek oranda engelleyebiliyor.

Ella ismiyle bilinen ve yine ilişki sonrası kullanılan hap ise ilişkiden beş gün sonrasına kadar kullanılabiliyor. Cinsel ilişki sonrası ilk beş gün içinde Ella tablet kullanan her yüz kadından ikisinde gebelik oluşabiliyor. Ella, ilişkiden sonra en kısa zamanda alınması gereken bir ertesi gün hapı. Bu hapı kullanan kadınların bildirdiklerine göre Ella bulantı, baş ağrısı ve adetin (regl) 10-15 gün kadar gecikmesi gibi bazı yan etkileri de beraberinde getiriyor. Ella‘nın kutusu içinden bir adet 30 mg’lık tablet çıkıyor. Ella’nın fiyatı ise 2015 yılı itibarıyla 49 TL.

Ertesi gün hapı fiyatı 2015

Ertesi Gün Hapı Preven doğum kontrol kiti 20 TL ve Ertesi Gün Hapı Norlevo tablet 17 TL civarındadır. Ella ise 49 TL fiyatla satılıyor.

Bu içerik ertesi gün hapı isimleri, ertesi gün hapı fiyatı, ERTEsi gün hapı ADI, ertesi gün hapı, ertesi gün hapı ismi, ertesi gün hapları isimleri, ertesi gün hapı markaları, ertesi gün hapı fiyatı 2011, ertesi gün hapı fiyat, ertesi gün hapı fiyatı 2012, ertesi gün hapı fiyatları, ertesi gün hap isimleri, ertesi gün hapı ne kadar, ertesi gun hapi nedir, ertesi gün hapının adı, ertesi gün hapı markası, ertesi gün hapı çeşitleri, ertesi gn hap fiyat, ertesi gün hapı isimleri ve fiyatları, ertesi gün hapı fiyatı 2015 konularını barındırır.
Okunma: 186.047

6 Yorum

 1. Anonim 27 Temmuz 2014 @ 05:58

  sevgilim bu hapi kullanmam dogurucam diyor ne yapmalıyım sizce

 2. .manolya 15 Ekim 2014 @ 19:43

  Elladan bahsetmediniz onun etkisi nasildir 

 3. sibel 30 Mayıs 2015 @ 14:08

  Adetim bittikten 3 gün sonra ilişkiye girdim aradan yarım saat gectıkten sonra ertsi gunu hapı içtim ve bu ay bitti nerdyse bn adet olmadım neden

 4. Sevgi 08 Temmuz 2015 @ 12:17

  Merhaba arkadaşlar ella cok pahali oteki haptan piyasada yokmu ecz kaldirildigini soyledi de

 5. feride 25 Ağustos 2016 @ 19:19

  biraz önce aldığım ella isimli ilaç 52 tl. madem benim ülkemin bir firması bu ürünü piyasaya uygun fiyata verebiliyor biz neden ulaşamıyoruz

 6. Buse 16 Eylül 2016 @ 18:02

  Ben ella yı 2 kez kullandım iyi bir hap evet pahalı ama sevgilim bana alıp getiriyor.

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: