Havvalar


Gebelik 1-4 hafta: Hamileliğin 1-4 haftasında bebek gelişimi

gebelik

Bu süre bebeğin cinsiyetinin belirlendiği, döllenmenin meydana geldiği, yumurtanın oluştuğu, zigotun oluştuğu evreyi kapsar. Buyurun bu 4 haftalık süreci enine boyuna inceleyelim;

İlk olarak yumurta oluşumu yaşanır. Daha sonra döllenme meydana gelir. Döllenme sırasında bebek cinsiyeti de belirlenmektedir. Bebeğin cinsiyetini babanın yumurtaya gönderdiği sperm belirler. Yani çocukta cinsiyet halk arasında bilinenin tersine anne değil, baba tarafından belirlenir. Bu durum babadan gelen yumurtanın taşıdığı genetiğe göre değişiklik göstermektedir. Şayet baba X kromozomu taşıyan bir sperm göndermişse bebek kız olurken Y kromozomu taşıyan bir gen erkek bebeğe sebep olacaktır.

Döllenmiş olan ve cinsiyet gibi özellikleri belirlenmiş bulunan zigot, ana rahmin iner ve embriyoyu oluşturur. Bu dönemde bebekte kalp ve dolaşım sistemi oluşur, sinir sisteminin temelleri atılır.

Anne adayı açısından ilk 4 hafta;

Hamileliğin ilk 3 haftası adet gecikmesinin yaşandığı, baş dönmesi, mide bulantıları gibi şikayetler ile gebeliğin belirtilerinin gözlendiği, göğüslerde şişkinlik, sertlik ve büyüme ile birlikte hafif ağrı oluşumu gibi faktörler anne adayının metabolizmasında yaşanacaktır. Ayrıca bu dönemde anne adayı hazımsızlık çekebilir, aşırı yorgunluk ve bitkinlik hissedebilir, kendisini daha agresif hissedebilir, bazen duygusallığın arttığı da görülebilmektedir.

Yukarıda saydığımız belirtilerin bazıları bazı hamilelikte görülmeyebilir. Bu tür durumlar anne adaylarına bir şeylerin ters gittiğini gösterir demek yanlış olacaktır. Fakat anne adayları genelde bu tür durumlarda telaşlanmakta ve gebelikleri hakkında endişe duymaktadırlar. Bu yanlış bir düşünce tarzıdır. Bu dönemde baş dönmesi, mide bulantısı, hazımsızlık ve yiyeceklere karşı isteksizlik gibi rahatsızlıkları yaşamanız endişe duymanıza sebep olmamalı aksine sevinmelisiniz. Unutmamak gerekir ki her insanın bünyesi ve metabolizması farklıdır ve hamilelik belirtileri her insanda aynı olacak diye bir kaide yoktur. Bu nedenle bu dönemde ne yaşadığınız vücutsal değişiklikler ve hamilelik bulgularından ötürü endişe duymalı ne de bunları yaşamamanız halinde ters düşüncelere sarmalısınız. Hamileliğinizi doktor kontrolünde, düzenli bir şekilde devam ettirmeli ve her zaman kendinizi pozitif düşünceye itmelisiniz.

Gebeliğin 1. ve 2. haftası: Hamilelikte 1. ve 2. Hafta

Gebeliğin ilk iki haftalık sürecinde, anne adayının bünyesinde östrojen hormonu seviyesi tavan yapar. Bu hormonun artışıyla birlikte gebenin sağ ya da sol yumurtalıklarından bir tanesinde yumurta hücresi olgunlaşma sürecine girer. Progesteron hormonu da bu dönemde artış gösterir ve bu hormon rahim iç zarının kalınlaşmasını sağlayarak bu bölgeyi zigot hale gelecek bebek adayı için adeta yumuşak bir yatak haline dönüştürür.

Gebelik 3. ve 4. hafta: Hamileliğin 3. ve 4. haftasında bebek gelişimi

Bu süre zarfında, salınan yumurta hücresi, sperm ile birleşerek döllenmeyi gerçekleştirir. Bu şekilde birleşen sperm ve yumurta hücrelerinin oluşturduğu yeni hücreye zigot adı verilmektedir. Bu durumda zigotun dış kısmı diğer spermlerin yumurtaya girmesini engellemek için kalın bir zar ile kaplanır. Bir yumurta hücresine birden fazla spermin girememesinin ve gebeliğin tek yumurta tek birey şeklinde gelişmesinin temel sebebi budur (istisnai çoğul gebelikler hariç).

Oluşan zigot bölünür ve gebeliğin ilk 2 haftasında oluşan, yukarıda anlattığımız yumuşak yatakçığa gelir. Zigot bu kısımda adeta bu yatakçığa gömülür ve hamilelik süresince gelişimini burada devam ettirecektir.

Gebeliğin bu safhasına dek anlaşılmamış olması halinde, bu dönemde yapılacak idrar testi gebeliği kanıtlayacaktır. Çünkü bu dönemde idrara beta HCG hormonu salınmıştır ve idrar testi hamilelik halinde pozitif çıkacaktır.

Zigotun oluştuğu ve endometrium adı verilen yumuşak yatakçığa yerleştiği bu dönemde, hafif zorlanmalar sebebiyle kılcal damarlarda oluşabilen kanamalar vajinada görülebilmektedir. Bu durum özellikle ilk hamileliğini yaşayan kadınlarda acaba düşük mü? Sorusunu gündeme getirecektir. Fakat telaşlanmaya gerek yoktur. Bu durumda yaşanılan ufak kanamalar gayet doğaldır ama tedbiri elden bırakmamak adına doktora danışmak sağlıklı bir karar olacaktır.

Gebeliğin 3. ve 4. haftasında plesenta oluşmaya başlar.

GEBELİKTE BAŞ DÖNMESİ NEDEN OLUR VE BAŞ DÖNMESİ NASIL GEÇER?

GEBELİKTE MİDE BULANTISINA ÇÖZÜM

Bu içerik döllenme sırasında ağrı olurmu, döllenme olurken ağrı olurmu, bebek olusurken agri olur mu, yumurta döllenirken ağrı olurmu, gebelik oluşurken ağrı olur mu, gebelik oluşumu ve belirtileri, döllenme sırasında agrı olur mu, gebelik olusumu belirtileri, gebelik oluşurken belirtiler, gebeliğin ilk haftalarında karın ağrısı, gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısı, gebeliğin ilk haftalarında ağrı, yumurta dollenirken belirtiler, gebelik oluşumunda ağrı, bebek olusurken kasık agrısı olurmu, gebelik oluşurken ağrı, bebek oluşumunda kasık ağrısı, gebelikte sol kasık ağrısı cinsiyet, gebelik oluşurken ağrı olurmu, yumurta döllenirken agri konularını barındırır.
Okunma: 152.641

Benzer İçerikler

17 Yorum

 1. bahara 28 Nisan 2012 @ 17:53

  slm. ben yeni evlendim ve evlenmeden once adetim duzenliydi fakat evlendikten sonra adetim birinci ay 3gun bu ay 8 gun gecikti acaba gelecek ayda hamile kalma ihtimalim varmi?

 2. elif 17 Şubat 2013 @ 20:31

  6 gündürlü adet gecikmem oldu ama şüpheleniyorum hamile kalmaktan acaba 6cı gün bitmek üzere hata 7 nci olacak ne yapmam gerekiyor

 3. ayşe 14 Nisan 2013 @ 18:48

  başım ve midem bu sabah çok bulanıyordu. adetime daha var. hamile olabilirmiyim?

 4. Gulsen 24 Temmuz 2013 @ 05:34

  Benımde mıdem bulanıyor hamılemıyım acaba

 5. Anonim 20 Eylül 2013 @ 12:27

  gebelik oluşurken kasık ağrısı olurmu

 6. ozlem 06 Kasım 2013 @ 14:00

  Mrb ben ayin 27 adet gormustum 9 ayda vé dun doktora gittim doktorum bana iki tane kese olduğunu ama içinde bisey goremedigini soyledi acaba karından baktigi için mi göremedi yoksa hamilelik yok mu?

 7. LALE 18 Şubat 2014 @ 18:51

  Şubatın 3ünde regli olmustm 13ve 14unde eşimle beraber olduk.2 3 gündür kasiklarımda ve belimde agrı var hamile olma ihtimalim var mi?daha önce hiç böyle birsey olmamıştı

 8. gunay 27 Mayıs 2014 @ 11:21

  2 3 aylik hamileyim karnimda cok sacilar var bu durum normalmi

 9. Sedef 13 Ağustos 2014 @ 00:18

  Cocuk istiyorum regli olacam 14de sol yumurtamda cok kasilma var neden acaba 

 10. yasemin 19 Aralık 2014 @ 10:34

  adetime daha bir hafta var sol kasigimda agri oldu gebe olabilirmiyim

 11. yasemin 30 Ocak 2015 @ 01:21

  Sol tarafımda ağrı var mide bulantısı ve karnimda şişkinlik hisi var sık sık idrara  çıkıyorum idrar da çok yanma oluyor adetimin onsekizinci günü  hiç korunma olmadı acaba hamile olabilir miyim ? 

 12. ezgii 21 Şubat 2015 @ 03:12

  Adetime bir hafta var goguslerim agri var ve idrarda yanma surekli idrara gitme kasiklarda agri ve kabizlik var hamile olabilirmiyim 1.5 yillik evliyim

 13. Gül 15 Nisan 2015 @ 14:41

  Ben iki buçuk aylık hamileyim ama sol kasıkta ağrılarım var ve de kalçadan bacağima vuruyor normal mi lütfen yorum yazın

 14. seda 28 Mayıs 2015 @ 23:13

  yaklasik 5 haftalik hamileyim asiri kasik agrilarim var cok merak ediyorum ve korkuyorum bir sorunmu var acaba ?

 15. Hilal 24 Temmuz 2015 @ 05:13

  Adet oldum bugun sonra kesildi. şimdi karnim agriyor acaba hamile miyim?

 16. Erva 15 Aralık 2015 @ 21:33

  Hamilelik oluşurken kas ağrısı ve sağ taraftan ağrı olur mu

 17. Gülsüm 09 Ekim 2016 @ 22:40

  Evde test yptm pozitif ama öğleden beri kanamam var hamilemiyim

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: