Gebelik 1-4 hafta: Hamileliğin 1-4 haftasında bebek gelişimi

Gebelik 1-4 hafta: Hamileliğin 1-4 haftasında bebek gelişimi

Bu süre bebeğin cinsiyetinin belirlendiği, döllenmenin meydana geldiği, yumurtanın oluştuğu, zigotun oluştuğu evreyi kapsar. Buyurun bu 4 haftalık süreci enine boyuna inceleyelim;

İlk olarak yumurta oluşumu yaşanır. Daha sonra döllenme meydana gelir. Döllenme sırasında bebek cinsiyeti de belirlenmektedir. Bebeğin cinsiyetini babanın yumurtaya gönderdiği sperm belirler. Yani çocukta cinsiyet halk arasında bilinenin tersine anne değil, baba tarafından belirlenir. Bu durum babadan gelen yumurtanın taşıdığı genetiğe göre değişiklik göstermektedir. Şayet baba X kromozomu taşıyan bir sperm göndermişse bebek kız olurken Y kromozomu taşıyan bir gen erkek bebeğe sebep olacaktır.

Döllenmiş olan ve cinsiyet gibi özellikleri belirlenmiş bulunan zigot, ana rahmin iner ve embriyoyu oluşturur. Bu dönemde bebekte kalp ve dolaşım sistemi oluşur, sinir sisteminin temelleri atılır.

Anne adayı açısından ilk 4 hafta;

Hamileliğin ilk 3 haftası adet gecikmesinin yaşandığı, baş dönmesi, mide bulantıları gibi şikayetler ile gebeliğin belirtilerinin gözlendiği, göğüslerde şişkinlik, sertlik ve büyüme ile birlikte hafif ağrı oluşumu gibi faktörler anne adayının metabolizmasında yaşanacaktır. Ayrıca bu dönemde anne adayı hazımsızlık çekebilir, aşırı yorgunluk ve bitkinlik hissedebilir, kendisini daha agresif hissedebilir, bazen duygusallığın arttığı da görülebilmektedir.

Yukarıda saydığımız belirtilerin bazıları bazı hamilelikte görülmeyebilir. Bu tür durumlar anne adaylarına bir şeylerin ters gittiğini gösterir demek yanlış olacaktır. Fakat anne adayları genelde bu tür durumlarda telaşlanmakta ve gebelikleri hakkında endişe duymaktadırlar. Bu yanlış bir düşünce tarzıdır. Bu dönemde baş dönmesi, mide bulantısı, hazımsızlık ve yiyeceklere karşı isteksizlik gibi rahatsızlıkları yaşamanız endişe duymanıza sebep olmamalı aksine sevinmelisiniz. Unutmamak gerekir ki her insanın bünyesi ve metabolizması farklıdır ve hamilelik belirtileri her insanda aynı olacak diye bir kaide yoktur. Bu nedenle bu dönemde ne yaşadığınız vücutsal değişiklikler ve hamilelik bulgularından ötürü endişe duymalı ne de bunları yaşamamanız halinde ters düşüncelere sarmalısınız. Hamileliğinizi doktor kontrolünde, düzenli bir şekilde devam ettirmeli ve her zaman kendinizi pozitif düşünceye itmelisiniz.

Gebeliğin 1. ve 2. haftası: Hamilelikte 1. ve 2. Hafta

Gebeliğin ilk iki haftalık sürecinde, anne adayının bünyesinde östrojen hormonu seviyesi tavan yapar. Bu hormonun artışıyla birlikte gebenin sağ ya da sol yumurtalıklarından bir tanesinde yumurta hücresi olgunlaşma sürecine girer. Progesteron hormonu da bu dönemde artış gösterir ve bu hormon rahim iç zarının kalınlaşmasını sağlayarak bu bölgeyi zigot hale gelecek bebek adayı için adeta yumuşak bir yatak haline dönüştürür.


Gebelik 3. ve 4. hafta: Hamileliğin 3. ve 4. haftasında bebek gelişimi

Bu süre zarfında, salınan yumurta hücresi, sperm ile birleşerek döllenmeyi gerçekleştirir. Bu şekilde birleşen sperm ve yumurta hücrelerinin oluşturduğu yeni hücreye zigot adı verilmektedir. Bu durumda zigotun dış kısmı diğer spermlerin yumurtaya girmesini engellemek için kalın bir zar ile kaplanır. Bir yumurta hücresine birden fazla spermin girememesinin ve gebeliğin tek yumurta tek birey şeklinde gelişmesinin temel sebebi budur (istisnai çoğul gebelikler hariç).

Oluşan zigot bölünür ve gebeliğin ilk 2 haftasında oluşan, yukarıda anlattığımız yumuşak yatakçığa gelir. Zigot bu kısımda adeta bu yatakçığa gömülür ve hamilelik süresince gelişimini burada devam ettirecektir.

Gebeliğin bu safhasına dek anlaşılmamış olması halinde, bu dönemde yapılacak idrar testi gebeliği kanıtlayacaktır. Çünkü bu dönemde idrara beta HCG hormonu salınmıştır ve idrar testi hamilelik halinde pozitif çıkacaktır.

Zigotun oluştuğu ve endometrium adı verilen yumuşak yatakçığa yerleştiği bu dönemde, hafif zorlanmalar sebebiyle kılcal damarlarda oluşabilen kanamalar vajinada görülebilmektedir. Bu durum özellikle ilk hamileliğini yaşayan kadınlarda acaba düşük mü? Sorusunu gündeme getirecektir. Fakat telaşlanmaya gerek yoktur. Bu durumda yaşanılan ufak kanamalar gayet doğaldır ama tedbiri elden bırakmamak adına doktora danışmak sağlıklı bir karar olacaktır.

Gebeliğin 3. ve 4. haftasında plesenta oluşmaya başlar.

GEBELİKTE BAŞ DÖNMESİ NEDEN OLUR VE BAŞ DÖNMESİ NASIL GEÇER?

GEBELİKTE MİDE BULANTISINA ÇÖZÜM

Bu içerik gebelik oluşurken kasık ağrısı olurmu, döllenme sırasında ağrı olurmu, döllenme olurken ağrı olurmu, gebelik oluşumunda kasık ağrısı olurmu, 4 haftalık gebelikte kasık ağrısı, yumurta döllenirken ağrı olurmu, gebelik oluşurken kasık ağrısı, kasık ağrısı ve mide bulantısı nedenleri, gebelik oluşumu ve belirtileri, gebelik oluşurken ağrı olur mu, bebek olusurken agri olur mu, bebek oluşurken kasık ağrısı olurmu, gebelik olusumu belirtileri, gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısı olurmu, 3 haftalık gebelikte kasık ağrısı, gebelik oluşumunda kasık ağrısı, progestan kasık ağrısı yaparmı, gebelik oluşurken belirtiler, döllenme sırasında agrı olur mu, gebeliğin 3 haftasında kasık ağrısı konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 01 Mar 2011 Okunma: 79.821
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.