Gebelik 14. hafta: Hamileliğin 14. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 14. hafta: Hamileliğin 14. haftasında bebek gelişimi

Bebek boyunun 8-10 santimi bulduğu, kilosunun 40-45 gr arasına ulaştığı 14. hafta itibarıyla, bebek tamamen insan görünümüne bürünecektir. Bebek her ne kadar amniyon sıvısı içerisinde bulunsa da bu dönemden sonra yavaş yavaş solunum egzersizlerine başlayacaktır. Bu dönemde istediği şekilde hareket etme kabiliyetini kendisinde bulacak bebek, kaslarının da güçlenmesi ile birlikte kafasını dahi hareket ettirebilmektedir. Göz ve kulakların gelişiminin devam ettiği bu haftada bebeğin yüzü iyice belirginleşir.


Gebelikte 14. hafta anin progesteron hormonu etkisiyle kaslarının gevşemeye başladığı evredir. Bu durum anne adayına, bel ve sırt ağrıları, kabızlık ve düşük tansiyon gibi sıkıntılar açabilir. Bu dönemde mide bulantıları geçmiştir ancak rahmin büyümüş olması sebebiyle, mideye yapılan baskı neticesinde yemekler, yemek borunuza kaçabilir ve bu durum mide yanmalarına sebep olabilir. Bu dönemde mide bulantılarının geçmiş olması ve yorgunluğun azalması gözlenecek ve bu durum mutlu olmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle bu haftaları iyi değerlendirmeli, gerek gebeliğin geriye kalan kısımları için, gerekse de bebeğinizin dünyaya geldiği dönemi kapsayan süre için bilgi edinebilirsiniz.

Bu içerik 14 haftalık gebelikte neler yenmeli, 14 hafta bebek gelişimi, 14 haftalık gebelik mide yanması konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 26 Şub 2011 Okunma: 2.772
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.