Havvalar


Gebelik 21. hafta: Hamileliğin 21. haftasında bebek gelişimi

gebelik

Gebelikte 21. haftaya gelindiğinde bebeğiniz yaklaşık 27-28 cm boy uzunluğuna ve 400 gr ağırlığa ulaşmıştır. Bu dönemde kalp kasları oldukça gelişmiştir ve buna bağlı olarak daha kuvvetli çarpacak ve daha fazla kan pompalamaya başlayacaktır. Bu haftayı takiben bebeğin işitsel özellikleri de gelişecek ve bebeğiniz çevredeki sesleri algılayabilecektir. Hatta bazen konuşmalarınıza yaptığı hareketlerle tepki dahi verebilir.

Gebelikte 21. haftadan itibaren bebekte hareketsel açıdan bir gelişme olacaktır. Bu dönemden itibaren bebeğinizin hareketlerini çok net bir şekilde hissetmeye başlayacaksınız. Hatta bazen bebeğiniz hareketsel açıdan aktif olmayacak ve bu size kötü şeyleri düşündürebilecektir. Bu durumdan korkmanız yersizdir. Çünkü bebekler anne karnında değişken bir yapıyı baz alarak hareket ederler. Onların da belli uyuma saatleri vardır. Bu nedenle telaşa kapılmanıza hiç gerek yoktur. Bebeklerin rahim içerisinde kendileri için ayrılmış olan geniş bir bölge olduğunu ve bu alanda rahatça hareket edebileceklerini göz önüne alarak fazla miktarda hareket gösterdiklerinde de telaşa kapılmamalısınız.

Bu ortam bebek için dizayn edilmiş şahane özelliklere sahip bir mekandır. Öyle ki, ısı, gıda, oksijen gibi bütün ihtiyaçlarını bu alanda rahatlıkla karşılayabilecek olan bebeğiniz için oldukça güvenli bir bölgedir rahim.

Bebek bünyesi anne karnında hiçbir zaman boş durmaz. Her geçen gün kendini dış dünyaya hazırlamakla görevli olan organları tabiri caizse tıkır tıkır işler ve bütün hazırlıklarını zamanı geldiği an tamamlar. Hatta bebekler anne karnında egzersiz dahi yaparlar. Siz bu durumu yukarıda da değindiğimiz üzere bebeğin hareketleri şeklinde algılarsınız.

Hamileliğin 21. haftasıyla birlikte anne adaylarının uterusu bayağı büyümüştür. Öyle ki bu dönemde uterusun büyümesinden kaynaklı diyaframa basınç uygulanır ve bu dönemde anne adayları nefes darlığı yaşayabilir ve nefes almakta güçlük çekebilir. Bu durum gayet normaldir. Ayrıca bu dönemden sonra hormonsal değişikliklere bağlı olarak akıntı artışı yaşamanız olasıdır. Kanama, aşırı ağrı ve kaşıntı gibi hissiyatların olmaması dahilinde bu beyazımsı akıntının hiçbir zararı yoktur ve talaşı gerektirmez.

Bu içerik 21 haftalık bebek hareketleri, 21 haftalık bebek gelişimi, gebelikte 21 hafta bebek gelişimi, 21 haftalık gebelikte bebek hareketleri, gebeliğin 21 haftasında bebek gelişimi, 21 gebelik haftasında bebek hareketleri, 21 haftalk gebelik konularını barındırır.
Okunma: 7.491

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: