Havvalar


Gebelik 27. hafta: Hamileliğin 27. haftasında bebek gelişimi

gebelik

Gebeliğin 27. haftasında bebeğiniz 35-36 cm boy uzunluğuna ve yaklaşık 950 gr ağırlığa ulaşacaktır. Bu haftada bebeğiniz akciğerleri gelişimini sürdürürken, bebeğinizin beyni de büyümeye devam edecek ve yetişkin bir bireyin beyin şeklini alacaktır. Beyin kıvrımları bu dönemde belirginleşecektir. Ayrıca bebeğiniz hızla kilo almaya devam edecek ve ihtiyacı olan bütün besin ve mineralleri alarak gelişimini sürdürecektir. Bu dönemde bebeğinizin en çok ihtiyaç duyacağı mineraller kalsiyum ve demir olacaktır. Bu dönemde bebeğiniz bu ihtiyaçlarını karşılamak için acımasız davranabilir ve sizin depolarınızdaki bütün mineralleri, kan hücrelerini oluşturmak adına çekebilir. Bu sebeple demir ve kalsiyum içeren besinlere yönelmelisiniz.

Gebeliğin 27. haftası itibarıyla bebeğinizin en ihtiyaç duyacağı maddelerden birisi de omega-3 adlı asit olacaktır. Bu madde, bebeğinizin beyin dokusunu geliştirmesi açısından mecburi olacaktır. Bu nedenle bu dönemde omega-3 içeren; soya fasulyesi, ceviz gibi bitkisel gıdalar ve balık gibi hayvansal gıdaların tüketilmesini artırmalısınız. Bebeğinizin gelişimi açısından balık yemek oldukça yararlı ve gereklidir.

Gebeliğin 27. haftasında rahim bölgenizde Braxon-Hicks adı verilen kasılmalar yaşamanız muhtemeldir. Bu kasılmalar tıpkı adet krampları gibi, düzensiz bir şekilde ve ani gelecektir. Bu sizi endişeye sürükleyebilir fakat bu yersiz olacaktır. Bu kasılmaların temel sebebi, rahim kanalının kendisini doğuma hazırlamasından ileri gelmektedir. Bu kasılma için bu haftayı baz almak yanlış olacaktır. Bu kasılma bu haftada başlayabileceği gibi gebeliğin 30. haftasında başlaması daha çok görülen bir olaydır. Ayrıca bu kasılmaları yaşarken hissetmemeniz de olasıdır. Bu kasılmalar sırasında ağrı çekmemeniz halinde, anlayabilmek için, avuç içinizi karnınıza dokundurarak rahminizin toplanmasını ölçmeye çalışın. Bu kasılmaların saatte 4 veya daha fazla olması halinde durumu doktorunuza anlatmanızda yarar vardır. Çünkü bu kasılmaların sık yaşanması erken doğuma işaret olabilmektedir. Bunun yanında, sürekli bir şekilde devam eden bel ağrıları, vajinal akıntıda yaşanan artış ve bu akıntının kanlı bir şekilde gelmesi, adet sancısı şeklinde seyreden ağrılar yaşanması da erken doğu belirtilerindendir. Bu tür durumları yaşamanız halinde doktorunuza başvurmanız ve detaylı bir muayeneden geçmeniz sağlıklı olacaktır.

Bu içerik 27 haftalk gebelik, 27 haftalık gebelikte sancı, 27 haftalık gebelikte kasık ağrısı konularını barındırır.
Okunma: 11.951

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: