Gebelik 30. hafta: Hamileliğin 30. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 30. hafta: Hamileliğin 30. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 30. haftaya geldiğinde bebeğiniz 39-40 cm boy uzunluğuna ve yaklaşık 1200-1600 gr ağırlığa gelmiştir. Bu dönemde bebek cildinde daha önceden meydana gelmiş olan ve lanugo adı verilen tüyler kaybolmaya başlayacaktır. Bebeğinizin kafatası büyümeye devam edecek, bebeğiniz, göz kapaklarını ustaca kullanmaya başlayacaktır. Bu dönemde kan üreten karaciğerden bu görevi, kemik ilikleri devralır. Erkek bebekler için testislerin torbalara iniş süreci sona ermek üzeredir.

Bebeğin gelişim sürecini anlattığımız ve hafta hafta incelediğimiz bütün detaylarda, belirttiğimiz boy ve kilo durumları; geneli baz alarak yapılmış olup, ortalamaları ifade eder. Her bebeğin gelişim süreci farklılık gösterebileceği gibi, bebeğin boy ve kilosunu; annenin beslenmesi, kalıtımsal özellikler belirleyecektir. Bu nedenle net kilo tahminini yapmak adına ultrason cihazını kullanmak doğru olacaktır.


Ultrasonda çıkan sonuçlara göre doktorunuz bebeğinizin boy ve kilo durumunu yorumlayacak ve normal olup olmadığını size söyleyecektir. Bu noktada baz almanız gereken kıstas kesinlikle doktorunuz olmalıdır. Çevrenizin etkisiyle bebeğinizin zayıf ya da kıza olduğunu düşünmeniz yersiz olacaktır. Ayrıca bebeğinizi çevrenizdeki diğer gebe bayanlarla kıyas yapmanızda oldukça yersizdir.

Hamileliğin 30. haftasında anne adayları; nefes almakta güçlük çekebilir. Bunun temel sebebi büyüyen rahim bölgesinin akciğerlerinize ve diyaframınıza baskı yapmasıdır. Bu durum ayrıca size halsizlik ve yemek borunuza kaçan yiyecekler sebebiyle mide problemi yaşatabilir. Bu dönemde yapılması gereken gün saymak ve sabır dilemek olacaktır. Unutmamak gerekir ki hamileliğin son evresini yaşıyorsunuz ve bir süre sonra çektiğiniz bütün dertler son bulacak, bebeğinize kavuşmanın hazzını doyasıya yaşayacaksınız.

Bu içerik 30 haftalık gebelikte kasık ağrısı, 30 haftalık gebelikte karın ağrısı, 30haftalık bebek, gebeliğin 30 haftasında karın ağrısı, gebelikte 30 hafta kasık ağrısı, gebelikte 30 haftada kasık ağrısı, gebeliğin 30 haftasında kasık ağrısı, gebelikte 30 hafta bebek gelişimi, 30 hafta bebek geliimi, 30hafta gebelikte karın ve kasık ağrısı, 30 haftalik gebelikte vajina agrisi neden olur, 30 haftalık gebelikte vajina ağrısı, gebeligin 30 haftasinda rahimde baski olmasi, gebeliğin 30 haftasında vajinada ağrı, 30 haftada bebk gelişimi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 21 Şub 2011 Okunma: 4.417
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.