Havvalar


Gebelik 37. hafta: Hamileliğin 37. haftasında bebek gelişimi

gebelik

Hamileliğinizin 37. haftasında bebeğiniz 47-48 cm boy uzunluğuna ve 2750 gr ağırlığa ulaştığı haftadır. Bu dönemde bebeğiniz bütün gelişimlerini tamamlamış ve dünyaya geleceği günü beklemeye koyulmuştur. Dış dünyaya son hazırlıklarını yapan bebeğiniz, solunum kaslarını güçlendirmek adına, solunum çalışmalarını gün içerisinde sürekli olarak tekrarlayacaktır. Bebeklerin el ve ayakları kavrama mekanizmalarını ve reflekslerini geliştirdiği haftadır bu hafta. Ayrıca bu hafta itibarıyla bebeğiniz diş eti altında sert bir diş yapısına sahip olmuştur.

Bebekler anne karnında bu haftalarda genel olarak, hıçkırma, irkilme, gerilme ve parmak emme faaliyetlerini gösterir. Bu dönemde bebeğiniz ışığa karşı hassas olmuştur ve gelen ışıklara yüzünü dönebilir. Rahim kanalının incelmesi ile birlikte artacak olan ışığın etkisiyle bebeğiniz hareketlerini ışığa göre düzenlemeye başlar.

Gebeliğin 37. haftasında anne adayları için; vajinal akıntının azaldığı, bebeğin hareketlerine de bağlı olmak kaydıyla karın bölgesinde ani yükselmelerin yaşandığı bir dönemi kapsar. Bebeğinizin doğuma hazır hale gelmiş olması sizi de tetiklemeli ve bu dönemlerden sonra kendinizi her noktada doğuma hazır hissetmelisiniz. Heyecanınızı yenmeli ve sabretmelisiniz. Unutmayın ki çektiğiniz acıların dinmesine ve bebeğinizi kucağınıza almanıza sadece birkaç hafta kaldı.

Bu içerik www havvalar com, 37 haftalık gebelikte mide yanması, 37 haftalık gebelikte ağrılar, 37 haftalık gebelikte vajinal ağrı, 37 haftada vajina ağrısı konularını barındırır.
Okunma: 6.933

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: