Gebelik 37. hafta: Hamileliğin 37. haftasında bebek gelişimi

Gebelik 37. hafta: Hamileliğin 37. haftasında bebek gelişimi

Hamileliğinizin 37. haftasında bebeğiniz 47-48 cm boy uzunluğuna ve 2750 gr ağırlığa ulaştığı haftadır. Bu dönemde bebeğiniz bütün gelişimlerini tamamlamış ve dünyaya geleceği günü beklemeye koyulmuştur. Dış dünyaya son hazırlıklarını yapan bebeğiniz, solunum kaslarını güçlendirmek adına, solunum çalışmalarını gün içerisinde sürekli olarak tekrarlayacaktır. Bebeklerin el ve ayakları kavrama mekanizmalarını ve reflekslerini geliştirdiği haftadır bu hafta. Ayrıca bu hafta itibarıyla bebeğiniz diş eti altında sert bir diş yapısına sahip olmuştur.


Bebekler anne karnında bu haftalarda genel olarak, hıçkırma, irkilme, gerilme ve parmak emme faaliyetlerini gösterir. Bu dönemde bebeğiniz ışığa karşı hassas olmuştur ve gelen ışıklara yüzünü dönebilir. Rahim kanalının incelmesi ile birlikte artacak olan ışığın etkisiyle bebeğiniz hareketlerini ışığa göre düzenlemeye başlar.

Gebeliğin 37. haftasında anne adayları için; vajinal akıntının azaldığı, bebeğin hareketlerine de bağlı olmak kaydıyla karın bölgesinde ani yükselmelerin yaşandığı bir dönemi kapsar. Bebeğinizin doğuma hazır hale gelmiş olması sizi de tetiklemeli ve bu dönemlerden sonra kendinizi her noktada doğuma hazır hissetmelisiniz. Heyecanınızı yenmeli ve sabretmelisiniz. Unutmayın ki çektiğiniz acıların dinmesine ve bebeğinizi kucağınıza almanıza sadece birkaç hafta kaldı.

Bu içerik www havvalar com, 37 haftalık gebelikte kasık ağrısı, gebelikte 37 haftada kasık ağrısı, 37 haftalık gebelikte mide yanması, 37 haftalık gebelikte ağrılar, 37 hafta kasık ağrısı, 37 haftada kasık ağrısı, 37 haftalık gebelikte vajinal ağrı, gebeliğin 37 haftasında sancı, 37 haftalık gebelik, 37 haftada vajinada yanma agri, 37 haftada vajinada ağrı konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 20 Şub 2011 Okunma: 5.512
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.