Havvalar


Gebelik 38. hafta: Hamileliğin 38. haftasında bebek gelişimi

gebelik

Bu hafta itibarıyla bebeğiniz 48-49 cm boy uzunluna ve yaklaşık 3000 gr ağırlığa ulaşmıştır. Bebeğinizin bağırsaklarında mekonyum adı verilen ilk dışkı birikmeye devam edecektir. Ancak bebek rahatsızlık hissetmediği taktirde bu dışkıyı doğum sonrasına saklar. Bebeğin yağ depolama süreci devam etmektedir. Yapılan istatistiki sonuçlar erkek bebeklerin kızlara oranla daha fazla yağ depoladığı yönündedir. Bu sebeple erkek bebekler kızlara oranla daha kilolu doğarlar. Bebek eskiye oranla yer darlığı sebebiyle daha az hareket etmektedir ama bu durum tekmelemelere engel olmayacaktır ki bebekler bu dönemde gayet kuvvetli tekmeler atarlar. Bu dönemde bebeğin yer değiştirmesi karnınızın şeklini de değiştirecektir.

Hamileliğin 38. haftası anne adayları için NST testi haftasıdır. Bebeklerin dünyaya gelmesine son 1 ay kala sağlık durumlarını ölçen 3 kriter mevcuttur. Bunlar; Ultrason, NST ve bebeğin anne karnında göstereceği hareketlerdir.

NST adı verilen test; bebeğin kalp atışları ile hareketlerini oranlayan bir test niteliğindedir ve NST, gebeliğin son 1 ayında haftada bir kez uygulanır. Ayrıca gebeliğin 40 haftasının dolması yani miat geçmesi durumunda da uygulanılmalıdır. Ayrıca bebek hareketlerinin azalması halinde de NST uygulanması doğru olacaktır.

NST testi; anneyi bir yatağa yatırmak suretiyle, karın bölgesine bebek kalp atışlarının dinlenebileceği cihazın bağlanması ve anne adayının elinde bulunan ve bebeğin her hareketinde düğmeye basması istenilen bir çubuk vasıtasıyla yapılır. Test 20 dakika kadar sürer ve test sonucunda bebeğin kalp ritminin hareketlerine oranı şeklinde bir hesaplama metodu makine tarafından kağıda aktarılır. Anne adayı bu teste gelirken karnı tok olmalıdır. Bunun sebebi NST adı verilen cihaz anne adayının karnının aç olması halinde bebeğin kalp atışlarını net olarak algılayamayacaktır.

Bu dönemde anne adaylarının üstlerine düşen görev sık sık bebek hareketlerini takip etmek olacaktır. Bebekte oluşan ani hareketsizlik durumu, bebek sağlığının kötüye gittiğinin bir işareti niteliği taşıyabilir.

Bu hafta itibarıyla anne adayının doğum sancılarının başlaması an meselesidir. Yalancı doğum sancılarına karşı bilinçli olmak önemlidir. Burada kıstas alınacak nokta, yalancı kasılmalar istirahat edildiğinde geçerken, gerçek doğum sancıları geçmez. Ayrıca doğum kasılmaları arık 10 dakikada bir yaşanmakta ve yaklaşık 50 saniye civarında sürmektedir. Bu tür bulguları yaşamanız halinde doğum vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz. Bu durumda daha önceden hazırlamış olduğunuz doğum çantanızı yanınıza alıp, hastanenin yolunu tutmalısınız.

Bu içerik 38 haftalık gebelikte bebek hareketleri, 37 haftalık gebelikte mide bulantısı, 38 haftalık gebelikte mide bulantısı, 38 hafta gebelikte mide bulantısı, 38 haftada mide bulantısı, gebeliğin 38 haftasında mide bulantısı, 38 haftalık gebelik, 38 haftalık gebelikte suyun azalması, gebeliğin 38 haftasında bebek hareketleri, 38 haftalk gebelik, gebelikte 38 hafta bebek hareketleri, 38 hafta gebelikte nst bebek hareketlerinde azalma, 38 hafta gebelikte bulantı, 38 haftalıkta kasılmaların nedeni, 38 haftalık gebelik mide bulantıları, 38haftalikta anne adayinda neler olur, 39 hafta gebelikte bebegin hickirik sesi, 38 haftalık bebeğin kalp atışları, 38 haftada suyun azalması, 38 haftada bebek kalp atışları kac olmalı konularını barındırır.
Okunma: 14.892

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. Ebru 01 Eylül 2011 @ 22:28

    Ben 38+3 gunluk hamileyim bebişim ben elimi karnima dokunmadan hareket etmiyor :- ) doktorum bi sorun olmadgnı söyledi fakat ben endişeliyim ne yapmam gerekiyor?

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: