Havvalar


Gebelikte 16. hafta: Hamileliğin 16. haftasında bebek gelişimi

gebelik

Bebek hamileliğin 16. haftasında 12-17 cm boy uzunluğuna ve 100-120 gr ağırlığa ulaşmıştır. Bu dönem itibarıyla bebeğin bacakları, kollarından daha uzun hale gelir. Bebek rahim içerisinde sürekli bir hareket halindedir ve daha önceden gebelik yaşamış anne adayları bu dönemden itibaren bebeğinin gösterdiği bu hareketleri hissetmeye başlarlar. Bu hareketler ilerleyen dönemlerde bebeğin kas ve kemik yapısının gelişmesini takiben daha net hissedilir hale gelecektir. Gebelikte 16. haftada el ve ayak tırnakları da oldukça gelişerek uzar. Sinirsel iletileri sağlayan miyelin adlı sinir lifleri de 16. hafta itibarıyla oluşmaya başlamıştır ve bebeğin sinir sistemi gelişmeye devam edecektir.

Gebeliğin 16. haftası ebeveynler için oldukça özeldir. Çünkü bu hafta içerisinde bebeğin cinsiyeti belli olur. Ultrason cihazı aracılığı ile bu haftada bebeğin cinsiyeti tespit edilebilmektedir ve bu tespit büyük ihtimalle yanılmaz. Ultrason cihazı gebeliklerin büyük çoğunluğunda cinsiyeti belirleyebilse de çok nadir olmakla beraber bazen gebelik boyunca cinsiyet ayrımı yapılamam durumu yaşanabilmektedir. Doktorunuz bu dönemde üçlü test yapılmasını talep edebilir.

Gebelikte 16. haftaya girildiğinde, anne adayında meydana gelecek en büyük değişim uyku düzeninde olacaktır bu dönemden sonra uyku sorunu çekmeye başlamanız olasıdır. Bu nedenle kafein türü uyarıcı ve uyku azaltıcı maddelerden uzak durmalı, gece yatarken yoğurt tüketmelisiniz. Yaşayacağınız uyku problemleri sinir sisteminize de etki ederek sağlığınızı tehdit edebilir. Bu nedenle uyku problemini yenemiyorsanız doktorunuza danışmanız doğru olacaktır.

ÜÇLÜ TEST NE ZAMAN ve NASIL YAPILIR?

Bu içerik 16 haftada cinsiyet belli olurmu, 16 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olurmu, 15 haftal?k gebelikte cinsiyet belli olurmu, 16 haftalık gebelikte cinsiyet belli olurmu, 16 haftalık bebek cinsiyeti belli olurmu, 16 haftalık gebelik cinsiyet belli olurmu, 16 haftalık gebelikte cinsiyet kesin belli olurmu, 15 haftalık gebelikte cinsiyet belli olurmu, 16 haftada cinsiyet kesin belli olurmu, 15 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olurmu, 16 haftalıkken cinsiyet belli olurmu, 15 haftalık bebek cinsiyeti belli olurmu, 16 haftalk bebek, cinsiyette yanılmalar, gebelikte16 hafta, gebelikte 16 haftada cinsiyet belli olurmu, 16 haftalık gebelikte cinsiyet, 15 haftada cınsiyet belli olurmu, 16 haftada bebeğin cinsiyeti belli olurmu, 15 hafta bitti?inde bebe?in cinsiyeti belli olur mu konularını barındırır.
Okunma: 10.857

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: