Gebelikte mide yanması ve ekşimesi: Mide yanmasına ne iyi gelir?

Gebelikte mide yanması ve ekşimesi: Mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide yanması veya mide ekşimesi durumu gebelik sırasında, mide ile yemek borusu arasında kalan kasların gevşemesi sonucunda oluşur. Mide asidi adı verilen asit, yemek borusunun gevşeyerek mide içeriğine girmesiyle birlikte tahriş yaparak bu ekşimelere sebebiyet verir. Bu tahrişi önlemek için tedbir almak yerinde olacaktır. Bunun için ekşimeye sebep olabilecek yiyeceklerden uzak durmak, yemek sırasında aşırı yiyecek tüketmemek ve midenin aşırı dolmasını engellemek yararlı olacaktır.


Ayrıca yatarken mide içerisindeki yiyecekler kasılmalar sebebiyle yemek borusuna kaçabilmektedir ve bu da ekşimelere sebep olur. Bunu da engellemenin yolu yatarken başın altına ilave yastık koymak olacaktır. Bütün bu uygulamalara rağmen mide yanması veya ekşimesi probleminizi yenemiyorsanız doktorunuza başvurarak ilaç takviyesi alabilirsiniz.

Mide yanması durumu da, ekşime de olduğu gibi aşırı yiyecek tüketerek mideyi dolu tutmak, baharatlı yiyecekleri tüketmek veya aşırı turşu tüketmek durumlarında oluşabilir. Mide ekşimesi durumunda uygulanacak tedbirlerin aynısı yanma durumlarında da uygulanabilir. Unutmamak gerekir ki yemek borusunun mide asidine karşı herhangi bir koruması bulunmamaktadır. Bu sebeple yemek borusuna mide asidi kaçmasını engellemek, mide ekşimesi ve yanması sorunlarını da ortadan kaldıracaktır.

HAMİLELİKTE BAŞ DÖNMESİNE NE İYİ GELİR?

GEBELİKTE BAŞ AĞRISI

GEBELİKTE KABIZLIK

HAMİLELİKTE KASIK VE BEL AĞRILARI

Bu içerik gebelikte mide ekşimesine ne iyi gelir, gebelikte mide yanmasına bitkisel çözüm, gebelikte mide ekşimesi, gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 29 Tem 2011 Okunma: 7.473
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.