Havvalar


Gebelikte mide yanması ve ekşimesi: Mide yanmasına ne iyi gelir?

idrar kaçırma

Mide yanması veya mide ekşimesi durumu gebelik sırasında, mide ile yemek borusu arasında kalan kasların gevşemesi sonucunda oluşur. Mide asidi adı verilen asit, yemek borusunun gevşeyerek mide içeriğine girmesiyle birlikte tahriş yaparak bu ekşimelere sebebiyet verir. Bu tahrişi önlemek için tedbir almak yerinde olacaktır. Bunun için ekşimeye sebep olabilecek yiyeceklerden uzak durmak, yemek sırasında aşırı yiyecek tüketmemek ve midenin aşırı dolmasını engellemek yararlı olacaktır.

Ayrıca yatarken mide içerisindeki yiyecekler kasılmalar sebebiyle yemek borusuna kaçabilmektedir ve bu da ekşimelere sebep olur. Bunu da engellemenin yolu yatarken başın altına ilave yastık koymak olacaktır. Bütün bu uygulamalara rağmen mide yanması veya ekşimesi probleminizi yenemiyorsanız doktorunuza başvurarak ilaç takviyesi alabilirsiniz.

Mide yanması durumu da, ekşime de olduğu gibi aşırı yiyecek tüketerek mideyi dolu tutmak, baharatlı yiyecekleri tüketmek veya aşırı turşu tüketmek durumlarında oluşabilir. Mide ekşimesi durumunda uygulanacak tedbirlerin aynısı yanma durumlarında da uygulanabilir. Unutmamak gerekir ki yemek borusunun mide asidine karşı herhangi bir koruması bulunmamaktadır. Bu sebeple yemek borusuna mide asidi kaçmasını engellemek, mide ekşimesi ve yanması sorunlarını da ortadan kaldıracaktır.

HAMİLELİKTE BAŞ DÖNMESİNE NE İYİ GELİR?

GEBELİKTE BAŞ AĞRISI

GEBELİKTE KABIZLIK

HAMİLELİKTE KASIK VE BEL AĞRILARI

Bu içerik gebelikte mide ekşimesine ne iyi gelir, gebelikte mide yanmasına bitkisel çözüm, gebelikte mide ekşimesi konularını barındırır.
Okunma: 9.161

Benzer İçerikler

3 Yorum

  1. serpil 23 Ağustos 2012 @ 15:28

    Mide yanmasi cok zor 

  2. Özlem 22 Temmuz 2013 @ 17:47

    Ben mide yanmasında çözümü buldum soguk bir bardak süt cok iyi geliyor ve bes dakika demeden geçiyor tvsiyem süt deneyin bana hak vericeksiniz…

  3. eda 07 Mart 2014 @ 01:34

    ben 33 haftalik hamıleyim midem çok yaniyor bunu azaltmak için ne önerirsiniz

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: