Havvalar


Gece yemek yemenin zararları

gece-yemek

Günümüzde gece yemek yemenin birçok insanın yaşadığı problemlerden birisi olduğunu uzmanlar belirtiyor. Atıştırma ihtiyacını, mesai saatinin geç saatlerde bitmesi, eve geç dönme ya da keyfi olarak gece daha geç saatlere kadar oturma gibi durumlar neden olur. Uzun vadeli bakıldığında bu durum belirli sindirim sistemi rahatsızlıklarına, kilo problemlerine ve reflüye neden olur.

Şart Olan Düzenli Uykudur: Genellikle iki şekilde gece yemek yeme olmaktadır. Ortalama olarak en geç sekizde akşam yemeğini tüketen bir birey son ara öğünü de yaptıktan sonra gece saat 00:00-00:30 gibi uyuyorsa gece atıştırma gibi bir ihtiyaç söz konusu olmaz. Ancak bilgisayar ya da televizyon başında gece geç saatlere kadar kalıyorsanız geç saatlere doğru vücudunuz bir şeyler atıştırmak için alarm verir. Düzenli uyku bu tür durumları yaşamamak için şarttır.

Geç saatlere kadar eğer oturmak zorunda iseniz besin tüketimini yatmadan iki saat evvel kesmelisiniz. Vücudun bu duruma alışması, gece yemek yemenin bir diğer problemidir. Eğer bir şeyleri uzun süre yatmadan tüketmiş ve tok mide ile uyumuşsanız bu zamanla alışkanlığa döner. Bunu yenebilmenin tek yolu vücudunuza bir hafta civarında direnmektir. Vücudunuz besin tüketmek istese bile tüketmemelisiniz.

Besin tüketme ihtiyacını gece uyanıp hissetmenin iki neden olabilir;

Uykudan gece uyanarak besin tüketme ihtiyacının doğması, geç saatlere kadar keyfi oturup besin tüketmenize göre çok daha farklı bir konudur. Bunun iki farklı nedeni olabilir;

  • Düzensiz olarak kan şekeri dengenizin dalgalanma yapması. Gece çok aç kalıp özellikle de karbonhidratlı besin tüketimi istiyorsanız şekerinizin dengesine en kısa zamanda baktırmalısınız.
  • Kurulmuş saat gibi geceleri aynı saatte kalkmanız ve besin tüketimi yapmanız. Genel olarak bu durum ise psikolojinizin bozuk olduğunu gösterir. Aynı saatte elinizde olmadan uyanıp tok olmanıza karşın atıştırıyorsanız kendinizi en kısa zamanda başka problemler yaşamadan toparlamalısınız. Bir iki günde bu problemi yenmek gerçekleşemeyeceği için en azından geceleri uyandığınızda yatağınızdan kalkmamayı ilk olarak denemeli en fazla başınıza su koyup onu tüketmelisiniz.

Eğer bir şeyler tüketmeniz illa ki gerekiyorsa ekmek, çikolata, tatlı gibi karbonhidratlı besinler yerine ayran, peynir, yoğurt, süt gibi proteinli besinleri tüketin.

Okunma: 1.553

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: