Havvalar

Hamilelikte bel ağrısı: Gebelikte bel ağrısı nedenleri nelerdir?

bel-agrisi

Hamilelik sırasında bel ağrıları yaşanması genel olarak gebeliğin son 3 ayı içerisinde görülür. Bu dönemde gebenin bel ağrıları çekmesinin sebebi, bebek artık iyice olgunlaşmıştır ve karın bölgesinde büyük bir alan kaplamaktadır. Bu durumda anne adayının vücut dengesi ve ağırlık merkezi değişir. Bu durumlar anne adayının bel ağrıları yaşamasına neden olacaktır.

Gebelerde bel ağrıları genel olarak hafif şiddetli seyreder ve yine genel olarak kişinin günlük yaşamını engelleyici bir durumu söz konusu değildir. Ancak bazen sık görülmese dahi, şiddetli bel ağrıları yaşayabilen gebeler de mevcut olabilmektedir. Bu tür durumlarda, anne adayının eklemsel bir problemi olması söz konusu olabilir. Ayrıca şiddetli bel ağrıları, bel bölgesinde bulunan kaslardaki bağ dokusunun yıpranması veya zedelenmesi sonucunda da görülebilmektedir. Bu tür rahatsızlıklar mutlak suretle tedavi edilmelidir. Aksi taktirde kişinin felç olmasıyla dahi sonuçlanabilecek kötü durumlar doğurabilmektedir.

Gebelik sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, bel fıtığı ihtimalinin gebelikte daha da artacak olmasıdır. Normal şartlar altında bel veya bacak ağrılarına neden olmayacak şekilde nükseden fıtıklar; gebelik esnasında ağrılara ve şiddetli sancılara yol açabilmektedir.

Gebelik esnasında bel ağrılarının bir diğer sebebi ise, hamilelik sırasında salgılanan hormonlardan ileri gelir. Gebelikte progesteron hormonu bolca salgılanmaya başlanır. Bu hormon, leğen kemiğinin eklemlerine müdahale ederek yumuşatabilir. Bu sebeple gebelik sırasında bel ağrıları yaşanabilir. Yine aynı sebep anne adayının sırt ağrıları yaşamasına da neden olacaktır. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bu hormonun salgılanma miktarı daha da artış gösterecek ve sonuç olarak anne adayı daha çok ağrı çekecektir. Duruma bir de gebenin vücudunu dengelemek adına, göbeğini dışarı çıkarıp, sırtını geriye yaslaması eklenince, bu ağrılar daha da şiddetli hale gelebilir. Bu nedenle gebeliğin ilerleyen safhalarında çok fazla ayakta kalmamak ve aşırı hareketlilikten kaçınmak gerekir.

HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI SEBEPLERİ

HAMİLELİKTE KARIN, BEL, KASIK ve BACAK AĞRILARI İÇİN ÇÖZÜMLER

Bu içerik gebelikte 38 haftada bel ağrısı, 38 hafta gebelikte bel agrisi, 37 haftada bel ağrısı, 37 haftalık gebelikte bel ağrısı, 39 haftada bel ağrısı, 35 haftalık bel ağrısı, 39 hafta gebelik bel ağrısı, 37 haftada bel ve kasık ağrısı, 38 haftalik gebelikte belde agri, 38 haftada sirt ağrısı, 35 haftalik belagrisi, gebelikde 37 haftada siddetli bel agrisi, 39 haftalk gebelikte bel ars, 38 heftede bel agrisi, 38 haftalik gebelikte karin ve bel agrisi, 38 haftalık gebelikte bel agrisi sebebi, 38 HAFTADA BEL AĞRISI, 38 hafta kaşık ve bel agrisi, 37 hafta gebelikte bel agrisi, gebelikte bel agrisi konularını barındırır.
Etiketler:
Okunma: 12.913

Benzer İçerikler

Add Comment RegisterLütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: