Havvalar


Hamilelikte karın ağrısı, bel ağrısı, kasık ve bacak ağrısı için çözümler

gebelikte-agrilar

Hamile kadınların; bel, sırt ve bacak kaslarının ağrıması oldukça normal bir durumdur. Ancak bu ağrıları engellemek veya minimuma indirgemek kişinin kendi elindedir. Hamilelik esnasında bu tür ağrılara önlem olarak şu detaylara dikkat etmeniz önerilir.

– Yatağınıza dikkat edin; hamile kadınların yataklarına dikkat etmeleri gerekir. Zira bu dönemde ortopedik yataklar sizin için oldukça elverişli olacaktır. Ayrıca yataklarınız yumuşak değil, sert olmalı ve yataktan doğrulurken ani hareketlerden kaçınmalısınız. Böylece sırt ve bel ağrılarınızın, yatağınızdan kaynaklı sorunlarını çözmüş olacaksınız.

– Otururken sırtınızın arkasına yumuşak yastık koyun; hamileliğin özellikle ilerleyen safhalarında vücut gönyenizde değişiklikler olacak. Bu dönemde dik oturmakta güçlükler çekebilirsiniz. Bu nedenle oturur durumdayken, sırtınızın arkasına bilhassa bel boşluğu olan kısma yumuşak bir yastık koymanız önerilir.

– Oturacağınız koltuk ya da kanepe yumuşak olmamalı, hamilelik sırasında yapılan yanlış uygulamalardan bir tanesi de yumuşak zeminli bir yere oturmak olacaktır. Bu tür zeminler bel ağrılarına sebep olabilmektedir.

– Sürekli olarak aynı pozisyonda kalmayın; hamile bir kadın sürekli olarak oturmak, ayakta kalmak ve yatakta uzanmaktan kaçınmalıdır. Uykuda olmadığınız süre boyunca, belirli periyotlar halinde pozisyonunuzu değiştirmelisiniz. Ne sürekli oturmalı ne de fazla ayakta durmalısınız. Bu noktada masa başı işlerde çalışan kadınlar zorluk çekebilmektedir. Bu durumu patronunuzla konuşmalı, 2 saatte 1 dakika dahi olsa ayağa kalkarak sırt ve bel gölgenizi dinlendirmelisiniz. Ayrıca hamileliğinizin son dönemlerinde uzun yolculuklardan kaçınmanız da yararınıza olacaktır.

– Uyumak için yattığınızda, yani uzun süreli yatma pozisyonu aldığınızda, hamileliğiniz de son dönemlerinde ise, bacaklarınızın arasına yastık almanız önerilir. Bu sayede kasık ve karın bölgenize basınç yapmamış olacaksınız.

– Hamilelik süresince fazla kilo almaktan kaçınmalısınız. Beden kitle indeksinizi hesaplayarak sağlıklı bir hamilelik için hangi dönemde ne kadar kilo almanızın optimum olduğunu öğrenip bu koşullar dahilinde yaşamınızı planlamalısınız. Ancak bu durum kesinlikle diyet yapılması veya aç kalınması şeklinde düşünülmemelidir. Vücudunuzun ihtiyacı olan bütün gıdaları yeterince almayı ihmal etmeyin, aşırılıktan kaçının.

– Hamilelik süresince ister ilk dönemleri olsun isterse ilerleyen dönemleri, ağır yük kaldırmaktan kaçının. Şayet yerden bir şey alacaksanız, bu durumda yere dizlerinizi kırarak çömelip o şekilde o nesneyi almalısınız. Kesinlikle bel bölgesinden eğilerek yerden bir şey almaya kalkışmayın ve ani hareketlerden kaçının.

– Ayakkabılara dikkat; hamilelikte ayakkabı seçiminize dikkat etmelisiniz. Ortopedik ve ayağınızı sıkmayacak ayakkabıları kullanın. Böylece hem ayak sağlığınızı korumuş olacaksınız hem de olası kazaları minimum ihtimale düşürmüş olacaksınız.

– Doktorunuzun da tavsiyesini alarak, bel ve sırt bölgenize krem içerikli masajlar yapabilirsiniz. Masajlar hem ağrılarınızın dinmesi açısından yararlı olacaktır. Hem de masajın size vereceği rahatlık kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

– Sık sık duş alın. Sıcak, kaslarınızın yumuşamasına ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak aşırı bunaltıcı havadan ve özellikle hamamdan hamileliğinizin son döneminde kaçınmalısınız. Sıcak kompresleri bel ve sırt bölgenize, havlu sarmak suretiyle de sağlayabilirsiniz.

– Hamileliğin rahat geçmesi ve sağlığı açısından, egzersizler olmazsa olmazlardandır. Hamilelik süresince doktorunuza danışarak düzenli egzersizler yapmalı ve vücudunuzu dinç tutmalısınız. Bu sayede bel ve sırt ağrılarınızı da bir nebze azaltmış olacaksınız. Ancak spor yaparken aşırıya kaçmamalı, gebeliğinize zarar verecek her türlü uygulamadan uzak durmalısınız.

– Bacak ağrılarına karşı, uzun süreli ayakta kalmaktan kaçınmak ve egzersizler uygun olacaktır. Yine düzenli spor yapmak bacak ağrılarını engelleyici bir nitelik oluşturacaktır.

HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI SEBEPLERİ

GEBELİKTE BEL AĞRISI NEDENLERİ

Bu içerik gebelikte bel ve karın ağrısı, gebelikte kengi, gebelikte sol boşluk ağrısı, gebelikte sol bacak ağrısı, gebelikte karın ağrısına ne iyi gelir, gebelikte boşluk ağrısı, gebelıkte sag bosluk agrısı, gebelikte karin ve bel agrisi, gebelikte sol boşlukta ağrı, gebelikte ayak ağrısına ne iyi gelir, gebelikte sağ bacak ağrısı, gebelikte sol kasık ve bacak ağrısı, 15 haftadabacak agrisi gebelikte, 39 haftada bacak agrisi, gebelikte sırt ve kasık ağrısı, gebelikte karin agrisi bele, gebelikte diz bel ayak karln agrlsl, gebelikte bacak ve kasık ağrısı, 34 haftalıkgebelikte bel ağrısı ve ların ağrıso neden olur, 17 haftalık gebelik ayak agrısı konularını barındırır.
Okunma: 77.410

Benzer İçerikler

10 Yorum

 1. seda 10 Temmuz 2012 @ 15:19

  mukkemmel bir teknik denedim ve faydasini gordum 

 2. Meryem 07 Ağustos 2012 @ 04:02

  6 buçuk aylık hamileym göbek deligm ve göbek deligine yakın olan karın çevrem çok arıyor özellikle sağ taraf ne yapmalıyımki agrım dinsin

 3. fatma 28 Aralık 2013 @ 23:42

  merheba sol bacağımda kasılmalar oluyor gece uykudan lavobaya kalkamıyorum aşırı ağrılarım oluyor sol ayağımın üzerine basamıyorum ne yapmam gerekiyor 18 haftalık hamileyim doktorum magnezyum verdi faydasını görmüyorum bu ağrılarım böyle devam edicekmi

 4. elif 19 Haziran 2014 @ 21:14

  Hamilelikte hafta hafta agri durumunu da yazabilirseniz cok memnun olurum

 5. Gül 28 Temmuz 2014 @ 12:31

  Iyi geldi

 6. ilayda 05 Haziran 2015 @ 23:34

  ıyi aksamlar 4 aylik hamileyim sağ bacak kaslarim bel agrisi felaket ne yapmam gerekir çok agrim var hamilelik zor ya.

 7. filiz sonmez selamet 06 Haziran 2015 @ 07:00

  Bacaklarimin agrisina dayanamiyorum. Bir de idrar torbam patlayacakmis gibi idrarim iki dakikada bir geliyor. Cok rahatsiz oluyorum son ayimdaym ve de siddetleniyor.

 8. Aygül 17 Aralık 2015 @ 20:43

  Ben beş aylık hamileyim ama sağ ve sol boşluğumda çok ağrılar oluyo ne yapmalıyım

 9. Mediha 30 Eylül 2016 @ 23:23

  3 aylik hamileyim çok sancim var

 10. Şeyma 26 Ocak 2017 @ 20:14

  Bende 1 aylık hamileym ama belim ve ve kasıklarim cok agriyo ne yapmaliyim bana yardimci olur musinuz

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: