Hamilelikte karın ağrısı, bel ağrısı, kasık ve bacak ağrısı için çözümler

Hamilelikte karın ağrısı, bel ağrısı, kasık ve bacak ağrısı için çözümler

Hamile kadınların; bel, sırt ve bacak kaslarının ağrıması oldukça normal bir durumdur. Ancak bu ağrıları engellemek veya minimuma indirgemek kişinin kendi elindedir. Hamilelik esnasında bu tür ağrılara önlem olarak şu detaylara dikkat etmeniz önerilir.

- Yatağınıza dikkat edin; hamile kadınların yataklarına dikkat etmeleri gerekir. Zira bu dönemde ortopedik yataklar sizin için oldukça elverişli olacaktır. Ayrıca yataklarınız yumuşak değil, sert olmalı ve yataktan doğrulurken ani hareketlerden kaçınmalısınız. Böylece sırt ve bel ağrılarınızın, yatağınızdan kaynaklı sorunlarını çözmüş olacaksınız.

- Otururken sırtınızın arkasına yumuşak yastık koyun; hamileliğin özellikle ilerleyen safhalarında vücut gönyenizde değişiklikler olacak. Bu dönemde dik oturmakta güçlükler çekebilirsiniz. Bu nedenle oturur durumdayken, sırtınızın arkasına bilhassa bel boşluğu olan kısma yumuşak bir yastık koymanız önerilir.

- Oturacağınız koltuk ya da kanepe yumuşak olmamalı, hamilelik sırasında yapılan yanlış uygulamalardan bir tanesi de yumuşak zeminli bir yere oturmak olacaktır. Bu tür zeminler bel ağrılarına sebep olabilmektedir.

- Sürekli olarak aynı pozisyonda kalmayın; hamile bir kadın sürekli olarak oturmak, ayakta kalmak ve yatakta uzanmaktan kaçınmalıdır. Uykuda olmadığınız süre boyunca, belirli periyotlar halinde pozisyonunuzu değiştirmelisiniz. Ne sürekli oturmalı ne de fazla ayakta durmalısınız. Bu noktada masa başı işlerde çalışan kadınlar zorluk çekebilmektedir. Bu durumu patronunuzla konuşmalı, 2 saatte 1 dakika dahi olsa ayağa kalkarak sırt ve bel gölgenizi dinlendirmelisiniz. Ayrıca hamileliğinizin son dönemlerinde uzun yolculuklardan kaçınmanız da yararınıza olacaktır.

- Uyumak için yattığınızda, yani uzun süreli yatma pozisyonu aldığınızda, hamileliğiniz de son dönemlerinde ise, bacaklarınızın arasına yastık almanız önerilir. Bu sayede kasık ve karın bölgenize basınç yapmamış olacaksınız.


- Hamilelik süresince fazla kilo almaktan kaçınmalısınız. Beden kitle indeksinizi hesaplayarak sağlıklı bir hamilelik için hangi dönemde ne kadar kilo almanızın optimum olduğunu öğrenip bu koşullar dahilinde yaşamınızı planlamalısınız. Ancak bu durum kesinlikle diyet yapılması veya aç kalınması şeklinde düşünülmemelidir. Vücudunuzun ihtiyacı olan bütün gıdaları yeterince almayı ihmal etmeyin, aşırılıktan kaçının.

- Hamilelik süresince ister ilk dönemleri olsun isterse ilerleyen dönemleri, ağır yük kaldırmaktan kaçının. Şayet yerden bir şey alacaksanız, bu durumda yere dizlerinizi kırarak çömelip o şekilde o nesneyi almalısınız. Kesinlikle bel bölgesinden eğilerek yerden bir şey almaya kalkışmayın ve ani hareketlerden kaçının.

- Ayakkabılara dikkat; hamilelikte ayakkabı seçiminize dikkat etmelisiniz. Ortopedik ve ayağınızı sıkmayacak ayakkabıları kullanın. Böylece hem ayak sağlığınızı korumuş olacaksınız hem de olası kazaları minimum ihtimale düşürmüş olacaksınız.

- Doktorunuzun da tavsiyesini alarak, bel ve sırt bölgenize krem içerikli masajlar yapabilirsiniz. Masajlar hem ağrılarınızın dinmesi açısından yararlı olacaktır. Hem de masajın size vereceği rahatlık kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

- Sık sık duş alın. Sıcak, kaslarınızın yumuşamasına ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak aşırı bunaltıcı havadan ve özellikle hamamdan hamileliğinizin son döneminde kaçınmalısınız. Sıcak kompresleri bel ve sırt bölgenize, havlu sarmak suretiyle de sağlayabilirsiniz.

- Hamileliğin rahat geçmesi ve sağlığı açısından, egzersizler olmazsa olmazlardandır. Hamilelik süresince doktorunuza danışarak düzenli egzersizler yapmalı ve vücudunuzu dinç tutmalısınız. Bu sayede bel ve sırt ağrılarınızı da bir nebze azaltmış olacaksınız. Ancak spor yaparken aşırıya kaçmamalı, gebeliğinize zarar verecek her türlü uygulamadan uzak durmalısınız.

- Bacak ağrılarına karşı, uzun süreli ayakta kalmaktan kaçınmak ve egzersizler uygun olacaktır. Yine düzenli spor yapmak bacak ağrılarını engelleyici bir nitelik oluşturacaktır.

HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI SEBEPLERİ

GEBELİKTE BEL AĞRISI NEDENLERİ

Bu içerik gebelikte bel ve karın ağrısı, gebelikte kasık ve bacak ağrısı, gebelikte kengi, gebelikte sol boşluk ağrısı, gebelikte karın ağrısına ne iyi gelir, gebelikte sol bacak ağrısı, gebelikte boşluk ağrısı, gebelıkte sag bosluk agrısı, gebelikte karin ve bel agrisi, gebelikte sağ kasık ve bacak ağrısı, gebelikte sol boşlukta ağrı, gebelikte ayak ağrısına ne iyi gelir, bel ve sol kask ars, karın ayak ve sırt ağrısına ne iyi gelir, kasık arası kaşıntıya bitkisel çözüm, gebeliktebacakvekarinagrisi, 12 haftalık gebelikte bacak agrisi, gebelikte sağ bacakta ağrı, gebelikte kasık ağrısı kadınlar kulübü, gebelikte bacak agrisi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 12 Nis 2011 Okunma: 35.808
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.