Hamilelikte kasık ağrısı: Gebelikte kasıktaki sancıların sebepleri

Hamilelikte kasık ağrısı: Gebelikte kasıktaki sancıların sebepleri

Hamilelik esnasında kasık ağrıları görülmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Hemen her anne adayı hamileliği süresince dönem dönem kasık ağrıları çekmektedir ve bu ağrılar bazen aşırı şiddetli gerçekleşebilmektedir.

Hamilelik esnasında kasık ağrılarının nedenleri; hamileliğin hangi evresinde ve süresinde olunduğu, kaçıncı hamilelik olduğu, anne adayının metabolizması ve anne adayının sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Hamileliğin ilk zamanlarında gerçekleşen kasık ağrıları oldukça önemli bir soruna işaret edebilmektedir. Çünkü hamileliğin ilk dönemlerinde henüz embriyonun rahim bölgesine ve rahim civarında baskılara yol açabilmesi mümkün değildir. Bu durumda meydana gelen kasık ağrıları düşüğe işaret edebilmektedir. Bu nedenle hamileliğin ilk 10 haftasında olmak üzere özellikle 4-6. Haftalar arasında yaşanan kasık ağrıları, bir uzmana danışarak yorumlamalı ve gerekli muayeneler yapılmalıdır. Şayet düşük kaçınılmaz ise bu durumda kürtaj uygun görülebilir ki, bu duruma üzülmemeli ve tekrar hamile kalabileceğinizi unutmamalısınız.


Hamileliğin ilerleyen safhalarında kasık ağrılarının meydana gelmesinin nedeni, rahimde bebeğin büyümesi sonucunda rahim çeperleri genişliyordur. Buna bağlı olarak rahim ağrıları ve rahim çevresinde bulunan organlara yapılan baskı, kasık ağrılarına neden olabilir. Ayrıca bebeğin büyümesi ve hareketlenmesi de kasık ağrılarına neden olabilir. Bebeğinizin rahminizde yapacağı bütün hareketlenmeler yine rahim duvarlarına basınç uygulayacak ve kasık ağrılarına neden olabilecektir. Bu tür hareketlenmeler gebeliğin ilerlemesi ile birlikte daha da artacaktır. Hatta gebelik 7 ayı geçtikten sonra bu hareketlerin olmaması anormal kabul edilir ve bir sorunun olduğuna işaret eder.

Kasık ağrılarının aşırı gerçekleşmesi durumunda doktorunuza başvurmanız önerilmektedir. Kasık ağrıları her ne kadar normal olsa da fazla gerçekleşmesi, bebeğin gelişimi açısından tehlike çanlarının çalması anlamı taşıyabilir. Bu nedenle ihmal edilmemelidir. Ayrıca kasık ağrılarını azaltmak için, ayaklarınızı karın bölgenize çekmek suretiyle istirahat edebilirsiniz ve doktorunuzun da tavsiyesi üzerine magnezyum, kalsiyum içeren ilaç ve besinlere yönelebilirsiniz. Burada unutmamanız gereken nokta, doktorunuza danışmadan ağrı kesicilere yönelmemeniz olacaktır.

GEBELİKTE BEL AĞRISI NEDENLERİ

HAMİLELİKTE KARIN, BEL, KASIK ve BACAK AĞRILARI İÇİN ÇÖZÜMLER

Bu içerik gebelikte kasık sancısı, gebelikte sancı, gebelikte kasık ağrısı, gebelikte kask ars, gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısı, gebelikte kasık ağrısı nedenleri, gebeliğin 10 haftasında kasık ağrısı, 10 haftalık gebelikte kasık ağrısı, gebelikte kasıklarda sancı, gebelikte kasıkta sancı, gebelikte kasık ağrısı neden olur, 7 haftalık gebelikte kasık ağrısı, gebeliğin 7 ayında kasık ağrısı, gebelikte adet sancısı gibi ağrı, 38 haftalık gebelikte kasık ağrısı, gebeliğin ilk haftasında kasık ağrısı, 38 haftada kasık ağrısı, gebelikte kasık sancıları, 38 haftalık gebelikte bel agrisi, gebelikte 10 hafta kasık ağrısı konularını barındırır.
Etiketler:
Yayımlanma tarihi 12 Nis 2011 Okunma: 84.606
Benzer yazılar


3 yorum

  1. Meral

    Benim de bu konuda sıkıntılarım var. Kasık ağrım için bir dahaki doktor kontrolünde danışacağım.

  2. gizem

    Gebelikte adet sancısı gibi sancı

  3. suzan

    36ci haftatadiyim ve asiri bel agrisi cekiyorum ne yapmam gerekiyor

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.