Havvalar


HAMİLELİKTE ÖDEM: Gebelikte ödem nasıl atılır?

odem

Hamilelik dönemlerinde oldukça sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi de ayak ve el bölgelerinde görülen ödem oluşumudur. Bu dönemde anne adayları el ve ayaklarında şişme yaşayabilirler. Bunun 2 sebebi olabilir. Birincisi bu bölgelerde oluşan sıvı birikimi, bir diğeri ise konumuz olan ödemdir.

Hamilelik sırasında ödem oluşmasının temel nedenleri; kan basıncının artması ve bu basınçlı kanın yüksek hacimlerde akarak el, ayak ve bacak bölgelerine basınç yapması şeklinde sıralanabilir. Bu tür durumlar annenin el, ayak ve bacak bölgelerinde şişkinlikler oluşmasına sebep olacaktır. Uzun süreli ayakta kalmak, sıcak havalarda yürümek ve ayakkabı içerisinde ayağın uzun süre kalması gibi durumlar ödem oluşumunu tetikleyici unsurlardandır. Ödem oluşumu da vajinal mantar gibi yaz aylarında daha çok görülmektedir.

Gebelikte ödemden korunabilmek adına;

– Sürekli aynı pozisyonda olmaktan kaçınmak gerekir. Yani sürekli ayakta durmak yada sürekli oturmak öde oluşumunu hızlandırır.

– Hamilelik sırasında, ayakları dinlendirmek için, havaya dikmek suretiyle kan basıncını düşürmek yararlı olacaktır.

– Düzenli egzersiz yapmak hamilelik sırasında birçok hastalığın oluşmasını engelleyici ve bebeğinizin sağlığını koruyucu etki göstereceği gibi, ödem oluşma riskini de azaltacaktır.

– Topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Ayağınızı rahat ettirecek ayakkabılar giymek ödem oluşum riskini azaltır.

– Hamilelik sırasında uzun süreli seyahatlerden ve dizleri sürekli bükülü tutmanızı gerektirecek faaliyetlerden kaçının.

– Tuz tüketiminin fazla olması ödem oluşum edenlerdendir. Fazla tuzlu yiyeceklerden kaçının.

– Yüksek tansiyonda ödem oluşumunu tetikler, yüksek tansiyon hastasıysanız doktorunuzdan yardım alın.

Bu içerik gebelikte ödem nasıl atılır, gebelikte ödem atma, gebelikte ödem nasıl önlenir, gebelikte ödem atmak için, doğum sonrası ödem nasıl atılır, gebelikte ödem nasıl giderilir, gebelikte ödem atmanın yolları, gebelikte ödem nasıl geçer, gebelikte ayakları havaya dikmek, ödem attırmak gebelikte konularını barındırır.
Okunma: 16.384

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: