HAYIT ÇAYI nasıl hazırlanır? HAYIT TOHUMU nasıl kullanılır?

HAYIT ÇAYI nasıl hazırlanır? HAYIT TOHUMU nasıl kullanılır?

Hayıt çayı nasıl hazırlanır?

Hayıt çayının hazırlanması oldukça kolaydır. Hayıt tohumundan yarım çay kaşığı alarak ezmek suretiyle ufalanır. Daha sonra bu tohumu bir bardak su dolu bir cezveye atmak suretiyle kaynatılır. 15-20 dakika kadar tohumu kaynattıktan sonra süzülerek içilir. Hayıt çayının daha etkili olması için, tohumun taze olmasına dikkat edilmeli ve çay soğutulmadan içilmelidir.

Hayıt tohumunun kullanımı

Hayıt tohumu hangi sebeple alınıyorsa ona göre de kullanma şekli değişecektir. Örneğin kadınların menopoz dönemlerinde yaşayacakları depresyona karşı ve olası hormonsal hastalıklara karşı sabah ve akşam olacak şekilde günde iki defa tüketmeleri ön görülür.


Şayet adet sancıları ya da adet düzeni ile ilgili herhangi bir nedenle hayıt tohumu içilecekse, adet dönemine bir-iki gün kala hayıt çayı içilmeye başlanmalıdır ve günde 1 kez tüketilmesi önerilir. Regl dönemi bitene dek kullanılması yararlı olacaktır.

Hayıt çayının bir diğer kullanım alanı da kısırlıktır. Kısırlık durumunda hayıt çayı günde 2 kez olmak üzere 3 ay boyunca içilmelidir.

Hayıt çayı anne sütünü artırcı etkiye sahiptir. Bu nedenle yeni doğum yapmış kadınların hayıt çayını günde 1 defa olsun içmeleri yararlarına olacaktır.

Hayıt otu yapraklı kısmı ve çiçeği de zehirli hayvanların sokmalarına karşı kullanılmaktadır. Hayıt otunu ve çiçeğini dövmek suretiyle ezerek lapalaştırılır. Elde edilen bu karışım zehirlenen bölgeye sürüldüğünde zehrin etkisi azalır hatta geçebilir. Aynı karışımı vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan kabarmalar görüldüğünde de uygulayabilir bu sayede şişkinliğin inmesini sağlayabilirsiniz.

HAYIT TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Bu içerik hayıt tohumu nasıl kullanılır, hayıt tohumu kullanımı, hayıt tohumu çayı nasıl yapılır, hayıt tohumu nasıl hazırlanır, hayıt tohumu çayı, hayıt otu nasıl kullanılır, hayit çayı, hayıt tohumu çayı nasıl hazırlanır, hayıt tohumu günde kaç kez içilmeli, hayıt tohumu kullanım şekli, hayıt nasil kullanilir, hayıt çayı nasıl yapılır, 9 hayit çayi, hayıt tohumu nasıl içilir, hayt tohumu nasl kullanlr, hayıt çayı nasıl içilir, hayit tohumu gunluk kullanim dozu, hayit otu cayi nasil kullanilir, hayıt tohumu yapilisi, hayit tohumu rahim büyümesine konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 14 May 2011 Okunma: 11.958
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.