HSG rahim filmi acıtır mı? Ağrı veya sızıya sebep olur mu?

HSG rahim filmi acıtır mı? Ağrı veya sızıya sebep olur mu?

HSG adı verilen rahim filminin halk arasında büyük acılara ve ağrılara sebep olduğu düşünülse de bu doğru değildir. Şayet işinin ehli bir doktor ve teknik ekip vasıtasıyla bu işlem üst düzey cihazlarla yürütülecek olursa ufak bir gerilme hissi dışında ağrı yaşatmayan bir operasyon şeklinde gerçekleşecektir.

Rahim filmi uygulamasında genel olarak anestezi verilmez. Şayet kişi çok hassas bir yapıya sahipse, bu tür durumlarda anesteziye başvurulmaktadır. Bunun dışında genel olarak hasta işlemden 1 saat kadar önce ağrı kesici alarak işleme tabi tutulur ve rahat bir şekilde işlem geçirilir.


HSG rahim filmi istatistiklerine bakıldığında, işlem sonrası gebe kalınmalarda ufak da olsa bir artış yaşandığını göstermektedir. Bu olayın birkaç sebebi bulunmaktadır. Birincisi rahim kanallarının açılması ile birlikte spermlerin yumurtaya ulaşması kolaylaşabilmektedir. Bir diğer sebep işlem esnasında verilen sıvı antimikrobial bir özellikte olduğundan, eğer kanallarda ya da rahim bölgesinde herhangi bir mikrop varsa bu sayede ölmektedir. Bu nedenle kısırlık tanısı konulmuş kadınların dahi rahim filmi sonrasında hamile kalmaları daha önceden yaşanmış olaylardır.

HSG rahim filmi genel olarak zararlı değildir ve bir yan etkisi bulunmamaktadır. Çok nadir olmakla beraber alerji görülebilmekte olup bu durular dahilinde ilaç seçilmesi uygulamanın bir parçasıdır. Ayrıca kalp hastası olanların bu filmi çektirmeden önce doktor tavsiyesi ile antibiyotik kullanması da öngörülebilmektedir.

HSG NEDİR? RAHİM FİLMİ NE ZAMAN ÇEKİLİR?

HSG SONRASI ve KANALLARIN KAPALI OLMASI

HSG ÜCRETİ ve RAHİM FİLMİ ÇEKİM SÜRESİ

Bu içerik rahim filmi acıtırmı, rahim filmi ağrılımıdır, hsg den sonra adet gecikmesi, hsg den sonra agrı, rahim filmi ağrılımı, rahim filmi çekilirken ağrı olurmu, rahim filmi nasıl yapilir acitirmi, hsg agrili olurmu, hsg çok ağrılı mi, rahim flimi acitir mi konularını barındırır.
Etiketler: ,
Yayımlanma tarihi 15 May 2011 Okunma: 6.212
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.