Havvalar


SELÜLİT ve BÖLGESEL İNCELME

Hormonal ve dolaşımsal deformasyonlar neticesinde bağ dokusunda bölgesel olarak sıvı toplanmasına selülit denir. Küçük damarların dolaşımının yavaşlaması sonucunda damar duvarı yapısı bozularak damar içerisinde bulunan sıvı damar dışına sızar. Bununla birlikte vücut savunmaya geçer ek reaksiyon verir. Reaksiyon sonrasında damar içerisinden yağ hücreleri arasına sızan sıvı bağ dokusu ile çevrelenir ve nodüller oluşur. Sıvılar üst derinin altında bulunan bağ doku içerisine sızdığı için…

Selülitin ilk evresinde, sadece cilt sıkıştırıldığında portakal görünümü oluşur. Ayakta iken ve yatarken portakal kabuğu görüntüsü kişide oluşmaz. İkinci evrede ise, kişide yine yatarken portakal kabuğu görüntüsü oluşmaz ancak ayakta iken selülit varlığı belirli olur. Üçüncü evrede, kişi yatarken de ayakta iken de cildi sıkmaya gerek kalmadan selülit varlığı gözle görülebilir.

Selülit oluşumunun nedenlerini 3 başlık altında inceleyebiliriz. Bu nedenler;

• Hormonal; salgılanan hormonların miktarında meydana gelen artmalar ya da azalmalar selülit oluşuma etki etmektedir. Özellikle kadınlık hormonu olarak adlandırılan östrojen miktarında meydana gelen artış, hücreler arası sıvının artmasına neden olur.

• Beslenme; selülit oluşumunu hızlandıran etkenlerden birisi de yanlış beslenmedir. Son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir sorun haline gelen hazır beslenme ve fast-food, cilt yapısını bozar. Şeker, tuz ve hayvansal yağlar, zararlı maddelerin vücuttan atılması zorlaşırken dokularda su tutulması artar. Alkol ve sigara kullanımı, cilt yapısını bozarak selülite zemin hazırlar.

• Dolaşımda meydana gelen bozukluklar nedeni ile kan ve lenfatik sistem yolu tarafından dokulara ulaştırılan oksijen miktarı azalır. Bu da cilt bozukluklarına ve toksik maddelerin atılamamasına neden olur.

Selülit oluşumunu engellemek için beslenme tarzımıza dikkat etmemiz önemlidir. Hücreler arasında sıvı toplanmasına neden olan tuzdan ve şekerden uzak durulmalı. Toksik atıkların vücuttan uzaklaştırılması için bol bol su tüketilmeli. Meyve ve sebze yemeye özen gösterilmeli. Spor yaparak kan dolaşımını hızlandırmalı, dokulara ulaşan oksijen ve besin miktarı artmalı. Aynı zamanda egzersiz sayesinde yakılan kalori miktarı arttığı için fazla kilolardan kurtulmanız daha kolay olacaktır. Giydiğiniz giysilerin sıkı olması, ayakkabılarınız topuklu ya da düz olması, duruşunuzun hangi şekilde olduğu da selüliti engelleme konusunda önemlidir. Dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabılar giydiğiniz takdirde, dolaşımınız yavaşlar. Duruş pozisyonunuzdan dolayı organlarınız sıkışırsa, toksik maddelerin atımı zorlaşır.

Selüliti tedavi etmek için kullanılan en sık ve en etkili yöntem masajdır. Masaj kan ve lenf dolaşımını hızlandırır. Hızlanan dolaşım cildi besler, zehirli maddelerin atımını hızlandırır ve selülit oluşumunu engeller. El ile yapılan masaj daha çok yüzeysel etki gösterir ancak aletler ile yapılan masajların derinlemesine etki gösterdiği tespit edilmiştir.

Selülit tedavisi için kullanılan yöntemlerden bir tanesi de FDA belgeli olan LPG; Dönme ve emme(aspirasyon) hareketlerini aynı anda kullanma esasına dayanan, deri ve deri altında bulunan dokulara ters basınç uygulayan bir masaj metodudur. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından belgelendirilen tek endormoloji cihazı olma özelliğine sahip LPG’nin selülit tedavisi üzerindeki etkisi dünyaca kabullenilmiştir. Ana amacı selüliti tedavi etmek olan LPG, bölgesel olarak incelme de sağlamaktadır.

Okunma: 2.246

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: