Havvalar


Trigliserid nedir? Neden yükselir? Trigliserid düşüren bitkiler nelerdir?

molekul

Trigliserid ne demektir, neden yükselir? Trigliseridi düşürmek için hangi bitkiler tüketilmelidir?

Trigliserid nedir?

Trigliserid; 3 adet yağ asidinin 1 adet gliserol ile birleşmesi sonucunda oluşan organik yağlardır. Hayvansal veya bitkisel kaynaklı trigliserid olabilmektedir. Hayvansal trigliseridler, oda sıcaklığı koşullarında katı halde bulunurken bitkisel olan trigliseridler oda ısısında sıvı görünümde olurlar.

Trigliseridler deri tabakasının hemen altında oluşur. Oluşumları günlük enerji ihtiyacının karşılanmasından sonra geriye kalan maddelerin depolanması şeklinde gerçekleşir. Karaciğer bölgesinde üretilmekte olan trigliseridler, bağırsağın emdiği besinlerin esterleşmesi sonucunda meydana gelir.

Trigliseridlerin vücutta görevleri

– Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karşılayabilirler.
– Deri altında bulunan trigliseritler vücut ısısının dengesini sağlarlar.
– Organların cidarlarında bulunan trigliseridler, organları dışarıdan alınacak darbelere karşı korur. Ayrıca bu organların vücuda tutunmalarında da trigliseridler büyük önem taşır.
– Yağda eriyebilen ve A,D,E,K vitamini olarak adlandırılan vitaminlerin eksiklikleri durumunda, trigliseridler devreye girer ve vücudun direncini arttırarak hasta olunmasını önlerler.
– Trigliseridler dolaşım sistemine de katkıda bulunur. Zira kan yoğunluğunun ayarlanması sayesinde tansiyonu dengelerler.
– Proteinlerle etkileşme görevini üstlenen trigliseridler, vücudun savunma sistemini kuvvetlendirirler.

– Hücre zarlarının yapılarına da katılabilen trigliseridler hücre içine besin alınmasını sağlayarak vücudun beslenmesini sağlarlar.

Trigliseridler vücuda oldukça yararı bulunan yağlardır. Ancak fazla alınması ve sentezlenmesi durumunda vücutta bazı sağlık problemlerine yol açarlar.

Trigliserid yüksekliği: Trigliserid neden yükselir?

Trigliseridlerin vücutta yeterli ölçüde bulunması sağlık açısından önemlidir ve eksikliği sorunlara yol açabilir. Ancak bu durum trigliseridin fazla olmasının da iyi olacağı anlamına gelmez. Çünkü yüksek trigliserid birçok hastalığın temel sebebi olabilmektedir. Ayrıca trigliseride neden olan hastalıklar da mevcuttur. Trigliserid oranını arttıran faktörler şu şekilde sıralanabilir;

– Böbrek bölgesinde gerçekleşen herhangi bir hastalık,
– Pankraslarda görülebilen iltihaplanmalar,
– Gebeliği engellemek adına sürekli olarak alınan haplar,
– Şeker hastalığı,
– Kanda idrar içeriğinde artış,
– Glikojen depolanmasında yaşanan rahatsızlıklar,
– Enfarktüs hastalığı,
– Kanda yağ değerlerinin yükselmesi gibi faktörler trigliserid oranını arttırıcı nedenlerdir.
Yüksek trigliserid; damarların sertleşmesine, kalp ve damar hastalıklarına, fani felçlere, stres ve depresyona, tansiyonda dalgalanmalara sebep olabilmektedir. Özellikle kalp krizlerinin en temel sebeplerinden birisi olan, yüksek trigliserid muayeneyi ve tedaviyi gerektirir.

Trigliserid nasıl düşürülür?

Trigliserid tedavisinde ilaç alarak tedavi uygulanabileceği gibi doğru yaşam koşulları da trigliseridi düşürmek için kullanılabilmektedir. Ayrıca trigliseridi düşürmek için şifalı bitkilerden yararlanmak da doğru bir seçenektir.

Trigliseridi düşürmek adına; düzenli egzersiz ve spor yapmak, düzenli beslenmek, alkol ve sigara tüketiminden uzak durmak, omega3 ve omega6 adı verilen yağların dengeli alınmasına dikkat etmek doğru olacaktır. Ayrıca kanında yüksek trigliserid gözlemlenen hastalar için doktorlar kuvvetli muhtemel perhizler yazacaktır. Bu rejimlere uymak trigliseridlerin yükselmemesi adına önemlidir. Unutmamak gerekir ki trigliseridler damar tıkanıklıklarının en temel sebeplerinden olup, kalp krizine yol açabilmektedir.

Trigliseridi dengeli tutmak için; siyah çay yerine ada çayı içmek, ceviz badem ve fındık gibi kuruyemişleri tüketmek, bakliyat tüketimini üst düzey tutmak ve keten tohumu kullanmak yararlı olacaktır. Bu gıda maddeleri hem doğal olup hem de şifalı bitkiler sınıfına girerek trigliseridinizin normal değerlerde seyretmesini sağlayacaklardır.

Bu içerik trigliserid nedir, trigliserid neden yükselir, trigliserid, trigliserit düşürücü bitkiler, trigliserid düşüren bitkiler, trigliserit neden yükselir, trigliseridi düşüren yiyecek ve bitkiler, trigliserit düşüren bitkiler, trigliserit nedir, trigliserid düşürücü bitkiler, trigliserid düşüren yiyecekler, trigliseridi düşüren bitkiler, trigliseride iyi gelen bitkiler, trigliserid düşüren gıdalar, trigliserite iyi gelen bitkiler, kandaki yağ oranını düşüren bitkiler, trıglıserıd yukseklıgı, trigliserid ne demek, trigliserid yüksekliği nasıl düşürülür, trigliseridi düşüren yiyecekler konularını barındırır.
Etiketler:
Okunma: 41.374

2 Yorum

  1. Emrah 19 Eylül 2015 @ 23:49

    Yillardir u trigliserit denen kan yagini dusuremedim yukseldigi zaman bas ağrısı yapiyor. Yan etkisi az olan bir hap biliyorsaniz lutfen yazi. Tskkur

  2. saadet 08 Eylül 2016 @ 00:01

    Doktorlar bana lipantyl verdiler.Onu düzenli olarak 1 adet gece saat 10 da alıyorum.
    Ancak çörek otu yağı ve keten tohumu yağı da iyi geliyor.ikisinden de sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı içilecek.Tahlilde trigliserit yüksek çıkmıyor.Yani düzene giriyor.Geçmiş olsun. Allah’ım tüm hastalara şifa versin.

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: