Havvalar


Vajinal kuruluğun nedenleri ve tedavisi

iliski

Günümüzde birçok kadın vajinal kuruluk yüzünden problemler yaşamaktadır. Gerek normal yaşamlarında, gerekse cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluğun ne olduğunu ve cinsel yaşamınıza nasıl etki ettiğini aşağıda inceleyelim.

Bildiğiniz gibi genital bölgenin ucundan başlayarak, rahme doğru uzanan bölgeye vajina denmektedir. Vajina yaklaşık 15 cm uzunluğunda bir kanaldan oluşmaktadır. Bu kanal içerisinde kesinlikle bir sıvı bulunması gereklidir. Aksi taktirde duvarlar birbirine sürtünerek zamanla tahriş olacaktır. Tahriş olması da ciddi acılara neden olacaktır. Vajina bu nedenden nemli olmalıdır. Vajinanın nemli olmaması bayan açısından büyük bir acıya sebep olacaktır. Vajina cinsel ilişkiye girildiği sırada daha çok sıvı sağlamaktadır. Bunun nedeni de cinsel ilişkide daha çok kaygan olmasıdır.

Vajina neden kaygan olmalıdır?

Vajina içerisinde kesinlikle bir sıvı akışı olması gereklidir. Bunun nedeniyse vajinanın duvarları birbiriyle sürekli temas içerisinde bulunmaktadır. Kadınlar günlük yaşamlarında sürekli doğal olarak hareket halindedirler. Hareket halindeyken vajinanın duvarları birbirine sürekli sürtünmektedir. Eğer vajinanın içerisinde sürekli olarak bir sıvı olmazsa, sürtünme nedeninden vajina tahriş olacaktır.

Cinsel ilişkide vajinanın çok daha fazla kaygan olması gereklidir. Bunun sebebiyse sürekli olarak bir sürtünme ve gerilme meydana gelmektedir ilişki sırasında. Eğer vajinada gerektiği kadar kayganlık sağlanmazsa erkek ve bayan için de cinsel ilişkiye girmek pek mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı cinsel ilişki sırasında vajina daha çok sıvı salgılamaktadır.

Vajinal kuruluk neden olur?

Kadınların günlük yaşamındaki vajina kuruluğu yapısal durumlardan kaynaklanmaktadır. Yani günlük yaşamda, vajinada bir kuruluk ve tahriş söz konusuysa yapısal olarak vajinada nemlenme daha az olduğundan bu olay gerçekleşebilir.

Vajina kuruluğunun bir başka sebebi de menopozdur. Bildiğiniz gibi menopoz birçok probleme yol açıyor. Östrojen hormonunun azalması durumunda en büyük sorun vajinada kuruluk meydana gelmesidir. Bu kuruluğun sonucunda ciddi tahriş olma problemleriyle yüz yüze gelmeniz mümkündür.

Günümüzde birçok kadın cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluk yaşadığını belirtiyor. Bu durum kesinlikle kadının yeterince uyarılmamasından da kaynaklanmaktadır. Çünkü cinsel ilişkiye girerken vajinada normalde salgılanan sıvıdan daha çok salgılanması gereklidir. Eğer vajinada daha çok sıvı salgılanmazsa bu vajinanın kuru olduğunu hissetmenize neden olur ve cinsel ilişkinizi engelleyebilir.

Cinsel ilişki birçok çift için problem olarak düşünülüyor son zamanlarda. Çünkü bu şekilde çıkan problemler cinsel ilişkinin kötüye gitmesine neden oluyor. Eğer cinsel ilişki sırasında, vajinada kuruluk hissediyorsanız kesinlikle uyarılmanızı sağlamalısınız. İlişkiye girmeden önce eşinizle bolca aşk oyunları oynamanız gereklidir. Bunun sonucu uyarılarak daha çok sıvı sağlamanıza neden olacaktır.

Vajinal kuruluk cinsel yaşamı nasıl etkiler?

Eğer vajinada kuruluk mevcutsa, sürtünme sonucu ciddi anlamda acı çekecektir kadın. Bundan dolayı cinsel ilişkiden kadınlar kaçmaya başlayacak. Erkeklerse bu durumu şüphesiz ilişkiye girmek istemiyor gibi algılayacaktır.

Bir evlilikte kesinlikle cinsel yaşamın iyi olması gereklidir. Cinsel yaşamın iyi olması evliliğin de uzun soluklu olmasına neden olacaktır. Eğer kadınlar vajinal kuruluk gibi bir problemi mevcutsa kesinlikle bir uzmana bu konu hakkında danışmalıdır. Eşinden bu durum yüzünden kaçması, evliliklerini kötü sona sürüklemeye neden olabilir.

Vajinal bölgede yeterince sıvı salgılanmaması kadınlar açısından bir problem olarak öne sürülmektedir. Eğer bir uzmana danışarak bu problemi çözmeye çalışmayıp da, eşlerinden kaçmaya başlarlarsa bu evliliği sona götürebilir. Kesinlikle bu problemin çözümleri bulunmaktadır. Bunun için en kısa sürede bir uzmana danışmanız gereklidir.

VAJİNAL MANTAR NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

VAJİNAL KAŞINTIYA BİTKİSEL ÇÖZÜM

VAJİNAL SİĞİL

VAJİNUSMUS TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bu içerik vajina kuruması, ilişki sırasında vajinanın kuruması, vajina neden kurur, ilişki sırasında kuruluk, vajinanin kurumasi, vajinanın kuru olması, vajinada kuruluk, vajinada kuruluk ve kasinti, genital bölgede kuruluk ve kaşıntı, vajina kuruluu nedir, vajina kuruluguna ne iyi gelir, vajina tahrisi, vajina kuruluğu tedavisi, vajina sıvısı, vajinada tahriş, genital bölgede kuruluk, vajina neden kuru olur, ilişkiye girerken kuruluk, ilişki sırasında vajina neden kurur, ilişkide vajinanın kuruması konularını barındırır.
Okunma: 40.064

7 Yorum

 1. Anonim 25 Ağustos 2011 @ 15:48

  ben vajinal kuruluk yaşamadım fakat olduğundanda haberim yoktu aslında bu tür bilgilendirilmeler çok iyi ve daha bilinçli olmamızı sağlıyor.

 2. Anonim 08 Eylül 2012 @ 12:51

  Doğum kontrol hapı sonrası kuruluk oluşmaya başladı acaba sebebi haplarmi

 3. grıl 27 Kasım 2012 @ 00:07

  benım sorum 24 yasındayım yumurtalıklarım alındıgı ıcın dısardan ostorjen almaktayım menopozdan bahsetmısıınız ben bu konuda sıkıntı yasarmıyım dısardan almama ragmen olmaz mı

 4. Anonim 12 Şubat 2013 @ 00:12

  sıvı neden kuruyor

 5. anonim 16 Mart 2014 @ 19:29

  Vajina kuruluğu yaşıyorum. Hatta çok enteresan uyarılırken yaşıyorum. Ne yapmalıyım?

 6. Anonim 21 Mayıs 2014 @ 20:24

  slm vajinal bölge neden kurur?

 7. Anonim 08 Kasım 2016 @ 01:03

  Ben eşimle ilişkiye girdi fakat penisi ilişki sırasında hemen sönüyor sertleşmiyor sebebi ne olabilir

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.

İletişim

Her türlü soru, eleştiri, öneri ve reklam başvurularınız için lütfen bize yazın: